През 2024 финансова година Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) постигна важен етап, осигурявайки $8.2 милиарда под формата на финансови санкции, въпреки намаляването на броя на изпълнителните действия.
Агенцията отчита, че са заведени 583 дела, което е с 26% по-малко в сравнение с предходната година. За рекордните финансови показатели обаче са допринесли делата с висок обществен интерес, по-специално инцидентът с Terraform Labs.
Значителна част от общия размер на средствата за правна защита на Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) идва от санкцията в размер на $4.5 милиарда, наложена на Terraform Labs, която съставлява повече от половината от общата сума. Този случай, произтичащ от срива на Terra/Luna през 2022 г., отбеляза най-голямото парично споразумение на SEC от съдебен процес. Terraform Labs и нейният главен изпълнителен директор До Куон бяха признати за виновни за измама по време на катастрофалния провал на крипто проекта, който разтърси пазара на дигитални активи и доведе до мащабни загуби за инвеститорите.
В допълнение към Terraform Labs, SEC постигна споразумения и със субекти като Silvergate Capital, на които бяха наложени санкции за това, че не са разкрили точна информация за съответствието си с крипто, особено по отношение на вече несъществуващата борса FTX. BarnBridge DAO също се оказа под прицела на SEC за това, че не е регистрирала своите крипто продукти като ценни книжа.
Защитата на инвеститорите остана основна точка за SEC, която разпредели $345 милиона на ощетените инвеститори през 2024 г., с което общият размер на изплатените суми надхвърли 2.7 милиарда долара от 2021 г. насам. Агенцията също така обработи повече от 45,000 съвета и жалби, включително над 24,000 подадени сигнали, като присъди $255 милиона под формата на обезщетения.
Въпреки постиженията на SEC, някои критици твърдят, че подходът на агенцията може да не е ефективен за решаване на по-дълбоките проблеми на финансовите пазари. Майлс Дженингс от a16z crypto например отбеляза, че макар големите глоби да са видими възпиращи фактори, те невинаги допринасят за системна промяна в предотвратяването на бъдещи нарушения.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.
През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.
Крипто борсата Bullish, подкрепена от инвеститора милиардер Питър Тийл, официално подаде заявление за първично публично предлагане (IPO), с което направи важна стъпка към навлизане на публичните пазари.