Американските регулатори изясниха, че добивът на криптовалута с консенсусния механизъм за доказателство за работа (PoW) не попада в обхвата на федералните закони за ценните книжа, предлагайки облекчение за хората в индустрията.
Отделът за корпоративни финанси на SEC потвърди, че операциите по копаене (PoW), независимо дали са соло или групирани, не трябва да регистрират транзакции в агенцията.
Решението зависи от теста на Хауи, който определя дали дадена инвестиция включва очакване на печалба, зависеща от усилията на другите. Тъй като PoW добивът работи самостоятелно, а не като инвестиционен договор, SEC не го класифицира като сделка с ценни книжа.
Това пояснение облекчава опасенията, че правоприлагащото звено на Комисията може да се насочи към миньорите, особено като се има предвид историята на агенцията за преследване на майнинг схеми.
Въпреки че Биткойн постоянно се разглежда като стока, предишни случаи – като обвиненията в измама на Green United – предизвикаха страхове от по-широки регулаторни действия срещу законните добивни дейности.
Въпреки това облекчение, майнърите все още са изправени пред други регулаторни предизвикателства, като контрол на държавно ниво, опасения за околната среда и потенциално бъдещо законодателство, насочено към въглеродните емисии.
Това решение на SEC обаче осигурява повече правна яснота, намалявайки несигурността около работата на проектите за копаене на PoW в САЩ и предлагайки по-стабилна регулаторна среда за растеж на индустрията.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.
Само за два месеца платформата за крипто данъци CoinLedger отбеляза зашеметяващ 700% скок в броя на американските потребители, получили предупредителни писма от IRS, което сигнализира за рязко засилване на федералните данъчни мерки, насочени към притежателите на дигитални активи.