Брендън Айх, създател на JavaScript и съосновател на Brave, се присъединява към съвместно усилие, наречено Платформата на универсалния протокол (UP), за създаване на протокол за всички криптовалути.
Основателските организации са Brave, Blockchain в Berkeley, Uphold и Cred (бивш Libra Credit).
Ейх казва, че реалните проблеми на употребата, с които се сблъскват следващите 100 милиона потребители на цифрови активи, могат да бъдат решени и че новата универсална платформа може да доведе до масово приемане на крипто от потребителите.
„Ранните дни на интернет са много подобни на света на блокчейн днес, с много различни технологични платформи, фрагментирани и неспособни да комуникират помежду си“, казва JP Thieriot, съосновател на Uphold. „Ние вярваме, че платформата за универсален протокол е технология, която има потенциала да се свърже с блокчейн технологии, подобно на пробив на TCP и IP протоколите, които са довели до масовото приемане на интернет“.
Ключов въпрос в крипто екосистемата е свързан с нарастващия брой различни блокчейн. За масовото приемане, криптотата трябва да се представят далеч по-добре от сегашната система на множество местни фиатни валути, които изискват постоянни посредници и такси за прехвърляне на пари през границите. Новите потребители на криптвалута трябва да могат да скачат назад и напред между различните активи, които живеят на различни блокчейн, като Биткойн и Етериум.
Идеята е да се проведе обща универсална марка, която позволява на отделните блокчейн и проекти, базирани на токени, да взаимодействат свободно и без триумф между тях. Например, „Proxy Bitcoin“ може да съществува на Етериум.
Основателите на протокола заявяват, че платформата „ще публикува в реално време стойността на активите си на обществено място. Резервът ще бъде предмет и на тримесечни одити на трети страни, които ще бъдат споделени с общността, за да се демонстрира финансовата стабилност на екосистемата „Proxy Token“.
В допълнение към прокси валути като Биткойн, платформата ще позволи пълномощници и частен капитал. Потребителите ще могат да разменят, обменят и трансферират ценности в безпроблемна среда, създадена да компенсира многото технологични сложности на настоящата крипто екосистема.
Платформата има за цел да „направи безпрецедентна налична ликвидност за екосистемата“, като се справи с три от най-големите недостатъци на притежаването и използването на Биткойн и други цифрови активи. За да направи крипто далеч по-практично, удобно и доверено за потребителите и бизнеса, протоколът предлага три критични предпазни механизма: възстановяване на частния ключ, наследяване и осигуряване на загуби.
В допълнение, платформата UP е разработена така, че да позволява децентрализираните размени да изброяват по-лесно различните токени и да създават нови търговски двойки. Освен това, ще има частни опции за попечителство и портфейл.
Кати Ууд, директор на ARK Invest, счита, че пазарите може да са на прага на изненадващо възстановяване, въпреки широко разпространените опасения за икономическо забавяне.
Докато 2025 г. разтърси световните пазари, Биткойн тихо демонстрира способността си да оцелее.
В ход, който може да промени начина, по който американските инвеститори получават достъп до Binance Coin (BNB), VanEck предприе стъпки за стартиране на специален борсово търгуван фонд за BNB.
Между 28 април и 4 май компанията, стояща зад известната стратегия за натрупване на Биткойн, добави още 1,895 BTC към резервите си, като похарчи около $180.3 милиона.