Миналата седмица Комисията за ценни книжа и борси (SEC) обяви, че е спряла всяка дейност от създателя на Tomahawkcoin поради измамно поведение по отношение на първоначалното предлагане на монети (ICO).
Дейвид Т. Лорънс, емитентът на Tokahawkcoin токени, е наказан с глоба от 30,000 долара и забрана за търговия през целия му живот поради незаконната дейност, за която SEC адресира в прессъобщение.
Документът от SEC разказва историята за престъпленията на Лорънс, които бяха разкрити поради поръчка за доставка със свръх надути цени. Посочва се, че рекламните материали за ICO на Tomahawkcoin са използвали напомпани прогнози за производството на петрол, които противоречали на вътрешния анализ, който компанията е извършила. Това създава впечатлението, че Tomahawk е придобил лизинг за сондажни обекти, макар и това да не е вярно.
Документът също така гласи, че според заповедта „материалите описват Лорънс като човек с „безупречен бекграунд“, без да разкриват предишната му присъда заради ролята му в предлагането на измамни ценни книжа“.
Установено е също, че Tomahawk е заявил, че инвеститорите в токена ще могат да сключат сделки с Tomahawkcoins и да ги превърнат в акции, които биха могли да доведат до печалба от прогнозираното производство на петрол и вторичната търговия. Освен това, въпреки факта, че ICO-то не успя да набере средства, компанията издаде монети като плащане за онлайн рекламни услуги чрез програма за гласуване.
Робърт А. Коен, ръководител на кибернетичното звено на SEC, предложи съвет относно инвестирането в проекти:
Инвеститорите трябва да бъдат нащрек за опасността от олд скул измами, като схемите за нефт и газ, които се превръщат в иновативни ICO-та, базирани на блокчейн.
Документът на SEC завършва с искане, според което Tomahawk и Лорънс са нарушили спецификациите на федералните закони за ценни книжа относно дейността по регистрация и борба с измамите. SEC обяснява, че Лорънс и неговата компания са се съгласили със заповед за прекратяване, а обвиняемият е дал съгласието си за наказание на налагане на забрана да е офицер и директор, забрана да търгува „penny stocks„ и глоба от 30 000 долара. Той обаче не призна и не отрича обвиненията.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.