Съвместно проучване между университета Queen Mary University в Лондон и университета в Кеймбридж стигна до извода, че въпреки предизвикателствата свързани с начинанието, теоретично е възможно организациите да разработват блокчейн приложения, които напълно съответстват с наскоро въведения "Общ регламент за защита на данните" на ЕС.
Изследването е публикувано в „Richmond Journal of Law and Technology’“ и цитира предизвикателства като прекомерни глоби и несигурност както това, което възпира компаниите в региона да се опитват да работят с блокчейн.
GDPR (EU 2016/679) бе предложен през 2012 г., но не беше напълно дефиниран и изпълнен до 2016 г. и 2018 г. съответно. Компаниите, които не спазват регламента, подлежат на глоба, на стойност 17 млн. паунда или 3% от годишния оборот на организацията (което принципно се оценява по-високо).
Като цяло: законът събра комбинация от противоречия и подигравки от много партии – с последствия, вариращи от промени в политиките за сигурност на личните данни и споразуменията за услуги до някои операции, които впоследствие решиха да преустановят изцяло дейността си в региона.
Поради някои аспекти на блокчейн технологията, като неизменчивостта на данните на регистрираните клиенти, проблемите са очевидни, когато става въпрос за създаване на решение, съвместимо с това европейско законодателство.
Според уебсайта на университета Queen Mary в Лондон:
Обещаващи примери включват кодиране на записи и изтриване на съответните ключове за декриптиране – оставяйки само неразгадаеми данни по веригата – или използването на така наречените модели за съхранение „извън веригата“.
ЕС няма да бъде първият законодателен регион, в който новите регулации застрашават индустрията, като на други места сме виждали примери дори за резултатите от това.
В Китай нарастващите ограничения доведоха до крипто-полет, при който много компании са преместили своето седалище в Хонконг, Тайван или Сингапур, за да избегнат риска от преследване.
Междувременно политиките, прилагани от агенции като Комисията за ценните книжа и фондовите борси в Съединените американски щати, доведоха до това много компании да забранят американските инвеститори да участват в ICO.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.