През юни Саудитска Арабия отбеляза значително увеличение на вноса на течно гориво с отстъпка от Русия, като достигна рекорден обем.
Този скок, почти десет пъти по-висок от предходната година, бе обусловен от необходимостта да се посрещнат нарастващите нужди на страната от електроенергия през летния сезон и да се поддържа износът на суров петрол въпреки съкращенията на производството, наложени от алианса ОПЕК+.
Различни източници, включително търговци, анализатори и данни от Kpler, потвърждават това развитие.
За Русия тази нарастваща търговия с петрол със Саудитска Арабия, най-големия износител в света, позволява да продължи да доставя петрол на световните купувачи, въпреки че е изправена пред санкции, които ограничават достъпа ѝ до ключови пазари, особено в Европа.
По данни на Kpler през юни Саудитска Арабия е внесла рекордните 910,000 метрични тона (еквивалентни на 193,000 барела дневно) течно гориво от Русия. Това значително увеличение на вноса е резултат от засилените покупки на течно гориво от Русия от страна на Саудитска Арабия през тази година, след като Европейският съюз забрани вноса на руски продукти.
Данните също така разкриват, че вносът на руско течно гориво от Саудитска Арабия за първата половина на 2023 г. е достигнал 2.86 милиона метрични тона, надминавайки общия внос от 1.63 милиона метрични тона през 2022 г.
Повечето от руските товари с течно гориво, които имат високо съдържание на сяра (HSFO) се насочват към електроцентралите в Саудитска Арабия, както обясни Ройстън Хуан, анализатор в консултантската компания Energy Aspects.
Като част от споразумението на ОПЕК+, Саудитска Арабия обяви решението си да удължи за втори пореден месец през август допълнителното съкращаване на добива с 1 милиона барела на ден с цел да подкрепи цените на петрола.
Според Хуан този ход предполага връзка между съкращаването на производството и приоритизирането от страна на Саудитска Арабия на изгарянето на комунални услуги, свързани с течното гориво, пред изгарянето на суров петрол, тъй като позволява на страната да запази фокуса си върху износа на суров петрол.
Търговци и анализатори смятат, че стратегията на Саудитска Арабия включва внос на евтино руско течно и дизелово гориво, като същевременно увеличава износа си, което в крайна сметка води до по-високи печалби. Данните на Kpler сочат, че се очаква Саудитска Арабия да увеличи износа си на мазут до 1.2 милиона тона през юли спрямо 750,000 тона през юни, главно поради засилените маржове за горивото.
Източник: Reuters
CoinShares, най-големият европейски инвестиционен посредник в областта на цифровите активи с AUM от над $9 милиарда, получи пълно разрешение съгласно новия регламент на ЕС за пазарите на криптоактиви (MiCA).
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Световната „резервна“ валута трябва да е наднационална, за да могат държавите да се развиват по собствени икономически модели, а не натрапени!