Търговците на енергийния пазар все повече се ориентират към шорт позиции в цените на петрола, което е предизвикано от решението на Саудитска Арабия да намали цените на основните си пазари на суров петрол.
Очаква се тази корекция да подтикне фондовете за суровини да се освободят от фючърсни договори върху американски петрол на стойност милиарди долари.
Данните от Междуконтиненталната борса и Комисията за търговия със стокови фючърси сочат значително нарастване на шорт позициите при суровия петрол тип Брент и суровия петрол тип „West Texas Intermediate“. Според Bloomberg този скок, който е най-значителният от март миналата година насам, отразява нарастващите нагласи, че цените ще се понижат.
Забележителното увеличение на залозите срещу ескалация на цените следва преди всичко рядката стратегия на Саудитска Арабия за намаляване на цените на нейния водещ суров продукт. Това решение, съчетано с агресивните съкращения на производството на кралството през миналата година, целящи засилване на цените, подсили увереността в потенциалния спад на петрола.
През уикенда държавният петролен гигант Saudi Aramco обяви значително намаление на февруарската официална продажна цена на арабския лек суров петрол, отбелязвайки най-ниското ѝ ниво за азиатските клиенти от повече от две години. Освен това големите фондове за суровини изглежда са готови да започнат продажби на фючърсни договори за суров петрол в САЩ, което допринася за нарастващото очакване за спад на цените на петрола.
Според оценки на Citigroup, съобщени от Bloomberg, фондовете за суровини, които следят индекси като Bloomberg Commodity Index и S&P GSCI, биха могли да ликвидират фючърсни договори за около $2 милиарда през седмицата.
Анализаторите спекулират, че неотдавнашното намаляване на цените от страна на Саудитска Арабия може да показва прогноза за намалено търсене на суров петрол или потенциален ход за противодействие на рязкото нарастване на производството на суров петрол на Запад чрез започване на „война за пазарен дял„.
В понеделник цените на петрола се понижиха с повече от 3%, тъй като пазарът възприе неотдавнашните събития. Световният бенчмарк Брент се колебаеше около $76 за барел, а петролът „West Texas Intermediate“ се търгуваше близо до $71 за барел.
Според последния доклад за прозрачността на Kraken през 2024 г. броят на правителствените искове за данни е нараснал с 39%, като водещи са американските агенции.
Виталик Бутерин изрази разочарование от това, което смята за промяна в ценностите в крипто индустрията, особено във връзка с предпазливата позиция на Етериум по отношение на блокчейн хазарта.
MANSA, компания за трансгранични плащания, си осигури финансиране в размер на $10 милиона, като водещата инвестиция е от Tether.
Джейми Коутс, водещ стратег по дигиталните активи в Real Vision, смята, че бичият импулс на крипто пазара далеч не е достигнал своя връх.