Предприемачът и автор Робърт Кийосаки открито се противопоставя на политиките на администрацията на президентът на САЩ Джо Байдън.
В неотдавнашно интервю той изрази загриженост за икономическата посока на Съединените щати, заявявайки:
Америка е на път да се превърне в най-бедната страна в света, започвайки от сега.
По време на посещението си в Мумбай за срещата на високо равнище „Growth Summit India 2023“ през септември Кийосаки сподели впечатления от своя опит, като спомена навика си да посещава бедняшките квартали.
Сравнявайки наблюденията си, той забеляза рязка промяна, като подчерта, че в Америка сега има условия, подобни на тези в бедняшките квартали – явление, което според него е поразително, тъй като в миналото в страната не е имало толкова широко разпространени райони, засегнати от бедност.
Кийосаки навлезе в различни теми, като наблегна на трите си най-добри инвестиционни избора и по-широки дискусии, обхващащи глобалните финансови промени и статута на щатския долар като световна резервна валута.
Авторът на бестселъра „Богат татко, беден татко“ често е споделял негативно отношение към щатския долар, като го е сравнявал с хартия и е критикувал фиатната валута като изкуствена. Описвайки позицията си, той заяви:
Всеки, който се труди за долари, йени, песо или рупии, по същество работи с фалшива валута. Това е илюзия, на която много хора се поддават.
Разширявайки гледната си точка за богатството, Кийосаки категоризира златото като материален актив, Биткойн (BTC) като децентрализирана форма на валута за хората, а фиатните долари като изкуствено създадени пари, чието съществуване зависи от заеми. Той е твърдо убеден, че създаването на фиатния долар зависи от практиките на заемане на средства.
Като цяло коментарът на Кийосаки в интервюто подчертава загрижеността му за икономическата траектория на Съединените щати, като подчертава предпочитанията му към материалните активи като златото и децентрализираните валути като Биткойн пред традиционните фиатни пари.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.