Turcoin, рекламиран от създателите му като "национална" криптoвалута в Турция, е изобличен като понци схема, съобщава се в Hürriyet Daily News, понеделник 18-ти юни.
Мохамед Сатироглу, основен акционер в компанията, която пусна токена, заяви пред медиите, че „нямат и един долар в банката“.
Базираната в Истанбул компания Hipper, чиито партньори Мухамед Сатироглу и Садун Кая стартират Turcoin през 2017г., е обект на криминална жалба след изплащането на инвеститорите се е спряло в началото на юни 2018 г.
Говорейки на местната медия, Сатироглу, който притежава 49% дял в Hipper, твърди, че е „само посредник“ в Turcoin и че Кая е виновен за изчезването на тези 21 милиона долара.
Аз бях само посредник. Нашата компания Hipper дори няма нито един долар в банката. Всичките пари отидоха в компанията на Садън Кая в Кипър.
За Кая се твърди, че е престанал да отговаря на обаждания и е изчезнал. Сатироглу протестира за неговата невинност, въпреки че изглежда, че всъщност има достъп до някаква форма на инвеститорски средства:
Не съм избягал с парите. Ще върна всички пари на членовете, ако властите деблокират банковите ми сметки.
Turcoin бе обещан да стане „национална криптовалута“ на Турция след като стартира, като заинтригува инвеститорите с високо бюджетни партита, на които присъстват знаменитости и подаръци като луксозни автомобили, някои от които оттогава са били взети като заеми.
По-рано тази година турските политици също излязоха с идеята за официална национална криптовалута, предлагайки да се нарече Turkcoin.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.