Когато Биткойн дебютира през октомври 2008 г., първата криптовалута в света ѝ отне време, за да овладее сцеплението.
По това време само най-ексцентричните потребители на интернет са готови да заделят капитал, време и енергия, за да подкрепят усилията за развитие на мрежата Bitcoin, първият истински блокчейн / децентрализирана база данни.
Въпреки това, с течение на времето, криптовалутата намери съюзник в китайския народ, много от които бяха отворени към използването на BTC в ежедневната търговия.
Макар че местната криптo икономика видя многогодишен бум, който улесни издигането на Bitmain, тъй като BTC започна огромния си скок в началото на 2017 г., започнаха да циркулират слухове, че китайските финансови регулатори са готови да заклеймят базираниte на блокчейн активи.
Поради очевидната тежест на забраната, някои побързаха да повярват, че всички действия, свързани с крипто, включително притежаването на цифрови активи, не са разрешени в азиатската страна. Въпреки това, докладите показват, че съд в Шънджън е постановил решение в полза на Биткойн , което вероятно ще донесе яснота на несигурния регулаторен климат на Китай.
CnLedger, виден източник на крипто и блокчейн в Китай, наскоро заяви, че членовете на Международния арбитражен съд в Шънджън са модерирали случай, свързан с тази нова технология.
1/ Chinese court confirms Bitcoin protected by law. Shenzhen Court of International Arbitration ruled a case involving cryptos. Inside the verdict: CN law does not forbid owning & transferring bitcoin, which should be protected by law bc its property nature and economic value.
— cnLedger (@cnLedger) status/1055623228335378432?ref_src=twsrc%5Etfw“>October 26, 2018
Позовавайки се на документ, публикуван в WeChat, китайския онлайн магазин за интернет потребители, CnLedger твърди, че присъдата на съда показва, че китайското законодателство позволява на потребителите да сключват сделки и да притежават Биткойн. Местният източник добави, че органът на Шънджън е взел решението, поради присъщата му природа като „имущество“ и неговата „икономическа стойност“.
Европейският съюз е издал общо 53 лиценза в рамките на регулаторната си рамка MiCA (пазари на крипто активи), което е важна стъпка към хармонизиран надзор над крипто активите в целия регион.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.