Жителите на Москва ще могат да гласуват за или против предстоящите изменения в конституцията на страната, използвайки система, базирана на блокчейн, според съобщение на руското правителство.
Московските власти твърдят, че технологията на разпределената книга ще гарантира сигурността и прозрачността на процеса на гласуване благодарение на децентрализацията му.
„Такава мрежа няма нито един сървър: за да се промени информацията относно бюлетините, е необходимо да се получи одобрението на повечето участници в мрежата, така че е почти невъзможно да се хакне блокчейна“, пише в съобщението.
Според съобщението, всеки вот ще бъде анонимизиран и кодиран. Ще има два ключа за шифроване – единият се държи от всеки избирател, докато вторият ще бъде разделен на няколко части и се съхранява от различни участници в мрежата.
Онлайн гласуването ще се проведе на 25-30 юни на специален уебсайт, създаден за случая. Потребителите ще трябва да влязат с помощта на някой от своите акаунти за обществени услуги и да продължат към електронните бюлетини.
„Електронното гласуване не се различава от документа си на хартиен носител. Ако участникът в гласуването одобри промените в Конституцията на Руската федерация, те трябва да поставят отметка пред графата, озаглавена „Да“. Ако са против измененията, те трябва да изберат опцията, озаглавена „Не“.
Освен Москва, онлайн гласуването ще се проведе в района на Нижний Новгород, според Централната избирателна комисия на Русия.
Промените в руската конституция бяха обявени за първи път от президента Владимир Путин още през януари и станаха една от най-противоречивите теми в страната оттогава.
Наред с други сравнително положителни – или поне безобидни – предложения, промените на практика ще „обезсилят“ предишните президентски мандати на Путин, ако влязат в сила, което ще му позволи по-нататък да остане на власт най-малко до 2036 година.
„Демократичната стойност на тези промени най-вероятно ще се разиграе от Кремъл, но в действителност това е по-скоро изместване към нов стил на управление, който все още ще бъде контролиран от Путин и хората около него“, глобалният анализатор на Stratfor Сим Так каза пред Forbes навремето.
Няма да има възможност за гласуване за всяко изменение поотделно – само за или против за всичко. Затова много критици обвиниха правителството, че са създали „троянски кон“, криейки някои безспорно незаконни предложения сред законните.
Виетнам официално стартира NDAChain – национална блокчейн инфраструктура, предназначена да подкрепи стратегията за дигитална трансформация.
Разработчиците на Solana представиха ново предложение, което има за цел да повиши още повече производителността на мрежата.
Chainlink обяви мащабно институционално партньорство с Westpac Institutional Bank и Imperium Markets като част от проекта Acacia – съвместна инициатива с участието на Резервната банка на Австралия и Центъра за изследване на сътрудничеството в областта на дигиталните финанси (DFCRC).
Binance продължава да усъвършенства своята екосистема през 2025 г., като основните актуализации обхващат подобрения на производителността, изброяване и премахване на токени и пускане на нови токени – всичко това засилва фокуса върху мащабируемостта и иновациите.