Владимир Путин предполагаемо обмисля драстични мерки за стабилизиране на руската икономика, включително замразяване на банковите сметки и въвеждане на дажби за храна, тъй като икономическият натиск нараства.
Нарастващата инфлация и рекордно високите лихвени проценти доведоха руснаците до ръба на благосъстоянието, като цените на основните стоки скочиха значително – картофите поскъпнаха с близо 95% през последната година, а маслото – с над 36%. Тези скокове доведоха дори до кражби в магазините за хранителни стоки в цялата страна.
Кремъл е изправен пред тежки икономически перспективи, подхранвани от нарастващите военни разходи и свиването на приходите. Лихвените проценти се покачиха до безпрецедентните 21%, което доведе до това, че предприятията са обременени със скъпи заеми. За да се ограничи потенциален срив, се разглеждат предложения, които включват блокиране на тегленията от банкови сметки, превръщане на депозитите в банкови акции с ограничени продажби и въвеждане на системи за хранителни карти за контрол на дистрибуцията.
Каналът в Telegram General SVR, известен с твърденията си за вътрешна информация, съобщи, че макар много официални лица да подкрепят подобни мерки, те се колебаят дали да действат незабавно, опасявайки се, че финансовата криза може да излезе извън контрол. Според канала решението за нормиране на храните може да бъде взето в най-скоро време.
Военните разходи са в основата на икономическото напрежение в Русия. Путин е одобрил рекорден бюджет за отбрана в размер на $126 милиарда за 2025 г., което представлява над 30% от държавните разходи. Крейг Кенеди, бивш инвестиционен банкер, подчерта как руската стратегия за двупосочно финансиране на войната – използване както на официалните бюджети за отбрана, така и на извънбюджетни механизми – е довела до 71% увеличение на корпоративния дълг, който сега надхвърля $415 милиарда.
Кенеди предупреждава, че тези неустойчиви разходи изострят инфлацията и лихвените проценти, създавайки условия за потенциална системна кредитна криза. Financial Times повтори тези опасения, като определи икономическото положение на Русия като „тиктакаща финансова бомба със закъснител“ и призова съюзническите държави да блокират достъпа на Москва до външно финансиране.
Тъй като тези предизвикателства се засилват, Кремъл е изправен пред все по-голям натиск да се справи с икономическите последици, като същевременно продължи да осъществява скъпоструващите си военни амбиции, оставяйки страната да се колебае на ръба на по-дълбока финансова криза.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.