В отговор на засилващите се санкции и финансовата изолация руски депутат предложи създаването на национален Биткойн резерв, за да се гарантира финансовата стабилност на страната.
Антон Ткачов, член на партията „Новите люде“, представи идеята на финансовия министър Антон Силуанов, като заяви, че дигиталните активи могат да бъдат съществена алтернатива на традиционните валутни резерви, които са уязвими от геополитически натиск.
Тъй като международните платежни системи стават все по-малко достъпни поради санкциите, криптовалутите се очертават като потенциален спасителен пояс за страни като Русия. Ткачов подчерта, че традиционните валутни резерви са изложени на риск от девалвация и политическа намеса, което ги прави по-малко надеждни.
За разлика от тях Биткойн, като децентрализиран актив, може да действа като по-сигурно средство за съхранение на стойност.
Това предложение отразява по-широката стратегия на Русия за приемане на дигитални валути в отговор на икономическите ѝ предизвикателства. Като позиционира Биткойн като част от националните си резерви, Русия би могла да продължи да интегрира дигитални активи във финансовата си система, съобразявайки се с усилията за използване на криптовалутите за трансгранична търговия.
Предложението обаче ще изисква съществени регулаторни промени и сътрудничество между държавните институции, за да се придвижи напред. Ако Русия пристъпи към действие, това може да проправи пътя на други държави, подложени на санкции, да проучат подобни решения.
След период на несигурност и голяма ценова волатилност на пазарите на акции и криптовалути на фона на сътресенията с митата на Тръмп, инвеститорите изглеждат по-спокойни.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.
На 17 април 2025 г. американските спот Биткойн ETF-и отбелязаха значителен ръст на входящите потоци, докато Етериум ETF-ите не отбелязаха движения, според данни на Farside Investors.
През 2024 г. Биткойн се издигна до нови висоти, но вълнението, което някога съпътстваше тези важни събития, липсва. Сегашният пазар се усеща предимно умерен – повече спокойствие, отколкото хаос.