Въпреки икономическите санкции, наложени от САЩ в отговор на нахлуването им в Украйна, Русия се очаква да види значително увеличение на своите приходи от петрол и газ през април 2024 г., потенциално удвояване до удивителните $14 милиарда само за месеца.
Този скок на печалбите контрастира ярко със спада от предходната година от 23.9% на приходите от петрол и газ, главно поради санкции.
Русия заобикаля санкциите на САЩ, като продава петрол на намалени цени на Европа и други развиващи се страни.
Големите страни вносителки на петрол като Саудитска Арабия, Индия и Китай се възползваха от тези намалени цени, като според съобщенията Саудитска Арабия купува и изпира руски петрол в цяла Европа. Индия, по-специално, спести приблизително $7 милиарда, като се снабди с евтин руски петрол.
Според неотдавнашен доклад на Reuters приходите от петрол и газ на Русия за април 2024 г. се очаква да достигнат $14 милиарда, което се удвоява спрямо предходната година въпреки продължаващите санкции.
Правителството е предвидило значително увеличение на федералните приходи от продажби на петрол и газ за цялата 2024 г., обръщайки спада, наблюдаван през 2023 г. поради по-слабите цени на петрола и засегнатия от санкциите износ на газ.
Това развитие предполага, че санкциите на САЩ не са отслабили значително петролния сектор на Русия, който продължава да процъфтява на фона на геополитическото напрежение.
Способността на Русия да управлява петролната си икономика и да поддържа рентабилност въпреки санкциите дава надежда на други развиващи се страни, изправени пред подобни предизвикателства.
Той подчертава устойчивостта на руската икономика и ограничената ефективност на санкциите без всеобхватно международно сътрудничество и подкрепа.
Тъй като търговското напрежение нараства и икономическите сигнали стават все по-трудни за разчитане, най-големите американски банки публикуват тримесечни резултати, които отразяват както устойчивостта, така и предпазливостта.
Доналд Тръмп отново нашумя в крипто пространството – този път с предстояща игра, базирана на блокчейн, която съчетава виртуални недвижими имоти и дигитални активи.
Южна Корея предприе още една стъпка в репресиите срещу нерегистрираните крипто платформи, този път насочени към приложения, достъпни за потребителите на Apple.
Появи се теория, която твърди, че основателя на Binance Чанпен Джао работи тайно за Федералния резерв на САЩ.