Home

Русия обмисля издаването на държавни облигации в юани

16.06.2023 8:00 2мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Русия обмисля издаването на държавни облигации в юани

Базираната в Русия финансова институция Sberbank изрази готовност да емитира облигации в китайски юани през 2023 г., ако се появи такава възможност.

Освен това главният финансов директор на банката информира Reuters, че банката ще продължи да заема средства в руски рубли, за да подкрепи разширяването на портфейла си.

Според Тарас Скворцов, ръководител на финансовия отдел на Sberbank, портфейлът от депозити в юани, който банката държи в момента, е по-привлекателен от емитирането на облигации. Скворцов обясни, че емитирането на облигации изисква активно търсене, достатъчна ликвидност и атрактивни цени.

Освен това депозитите в китайска валута на банката са се увеличили от 1 до 1.5 пъти от началото на годината.

Скворцов заяви: 

Има значително търсене на депозити в юани, особено от страна на частни клиенти“. 

Той допълни, че частните клиенти пренасочват спестяванията си от долари и евро към депозити в китайска валута.

Що се отнася до сроковете за емитиране на облигации в юани от базираната в Русия банка, Скворцов спомена, че ситуацията се развива и е възможно да има възможност преди края на тази година.

Заради западните санкции ролята на юана във финансовата система и транзакциите на Русия се разшири. Глобалният обхват на юана обаче все още е ограничен от строгите валутни регулации.

Централната банка на Русия предупреди, че увеличаването на присъствието на китайската валута в Русия не е равномерно, което води до временни дисбаланси и проблеми с валутната ликвидност.

Руски компании за петрол и суровини като “Rusal“, “Polyus” и “Rosneft” вече първи започнаха да емитират ценни книжа, деноминирани в юани. През май руските компании емитират облигации на стойност 1.7 милиарда юана ($237.5 милиона).

Скворцов призна, че целите на Sberbank са повлияни от пазарната волатилност и малкия обем на търговията. Той потвърди, че банката ще продължи да емитира деноминирани в рубли облигации на подходящи цени, като вече е емитирала през 2023 г. облигации на стойност 140 милиарда ($1.7 милиарда).

Sberbank очаква да надмине най-високите си досегашни приходи от 1.25 трилиона рубли ($14.9 милиарда), постигнати през 2021 г. Скворцов приписа това на по-бързото от очакваното развитие на руската икономика. 

Централната банка предполага, че печалбите от банковата индустрия могат да надхвърлят $23.75 милиарда. Скворцов спомена, че не се очаква промяна в графика на Sberbank за изплащане на дивиденти веднъж годишно.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Биткойн: Краткосрочна прогноза за цената от Bitfinex

Биткойн (BTC) се приближава до своя връх от 25 август на $65,200 – ниво на съпротива, което може да задържи BTC във фаза на консолидация за няколко седмици, според последния доклад на Bitfinex Alpha.

24.09.2024 14:00 2мин. четене Kosta Gushterov

EigenLayer се подготвя за премахване на важни ограничения

Протоколът за повторен стейкинг на EigenLayer се подготвя за предстоящото премахване на ограниченията за прехвърляне на неговия токен EIGEN, което е предвидено за 30 септември.

24.09.2024 12:00 1мин. четене Kosta Gushterov

Telegram ще споделя данни за потребителите с властите

Приложението Telegram, известно със своя ангажимент към неприкосновеността на личнните данни на потребителите, сега ще започне да споделя IP адресите и телефонните номера на потребителите с властите.

24.09.2024 11:30 1мин. четене Kosta Gushterov

Съдът оспорва отказа на SEC за създаване на по-ясни крипто регулации от Coinbase

Апелативният съд на САЩ за Трети окръг постави под въпрос мотивите на Комисията по ценните книжа и фондовите борси за отхвърляне на иска на Coinbase за по-ясни правила за криптовалутите.

24.09.2024 10:30 1мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.