Базираната в Русия финансова институция Sberbank изрази готовност да емитира облигации в китайски юани през 2023 г., ако се появи такава възможност.
Освен това главният финансов директор на банката информира Reuters, че банката ще продължи да заема средства в руски рубли, за да подкрепи разширяването на портфейла си.
Според Тарас Скворцов, ръководител на финансовия отдел на Sberbank, портфейлът от депозити в юани, който банката държи в момента, е по-привлекателен от емитирането на облигации. Скворцов обясни, че емитирането на облигации изисква активно търсене, достатъчна ликвидност и атрактивни цени.
Освен това депозитите в китайска валута на банката са се увеличили от 1 до 1.5 пъти от началото на годината.
Скворцов заяви:
„Има значително търсене на депозити в юани, особено от страна на частни клиенти„.
Той допълни, че частните клиенти пренасочват спестяванията си от долари и евро към депозити в китайска валута.
Що се отнася до сроковете за емитиране на облигации в юани от базираната в Русия банка, Скворцов спомена, че ситуацията се развива и е възможно да има възможност преди края на тази година.
Заради западните санкции ролята на юана във финансовата система и транзакциите на Русия се разшири. Глобалният обхват на юана обаче все още е ограничен от строгите валутни регулации.
Централната банка на Русия предупреди, че увеличаването на присъствието на китайската валута в Русия не е равномерно, което води до временни дисбаланси и проблеми с валутната ликвидност.
Руски компании за петрол и суровини като „Rusal„, „Polyus“ и „Rosneft“ вече първи започнаха да емитират ценни книжа, деноминирани в юани. През май руските компании емитират облигации на стойност 1.7 милиарда юана ($237.5 милиона).
Скворцов призна, че целите на Sberbank са повлияни от пазарната волатилност и малкия обем на търговията. Той потвърди, че банката ще продължи да емитира деноминирани в рубли облигации на подходящи цени, като вече е емитирала през 2023 г. облигации на стойност 140 милиарда ($1.7 милиарда).
Sberbank очаква да надмине най-високите си досегашни приходи от 1.25 трилиона рубли ($14.9 милиарда), постигнати през 2021 г. Скворцов приписа това на по-бързото от очакваното развитие на руската икономика.
Централната банка предполага, че печалбите от банковата индустрия могат да надхвърлят $23.75 милиарда. Скворцов спомена, че не се очаква промяна в графика на Sberbank за изплащане на дивиденти веднъж годишно.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.
Брайън Армстронг, главен изпълнителен директор на Coinbase, отбеляза значително ускорение в приема на криптовалутите от институционалните инвеститори, което се дължи до голяма степен на нарастващата популярност на спот борсово търгуваните фондове и увеличената употреба на Coinbase Prime сред големите корпорации.