Начало » Други » Русия обмисля издаването на държавни облигации в юани

Русия обмисля издаването на държавни облигации в юани

16.06.2023 8:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Русия обмисля издаването на държавни облигации в юани

Базираната в Русия финансова институция Sberbank изрази готовност да емитира облигации в китайски юани през 2023 г., ако се появи такава възможност.

Освен това главният финансов директор на банката информира Reuters, че банката ще продължи да заема средства в руски рубли, за да подкрепи разширяването на портфейла си.

Според Тарас Скворцов, ръководител на финансовия отдел на Sberbank, портфейлът от депозити в юани, който банката държи в момента, е по-привлекателен от емитирането на облигации. Скворцов обясни, че емитирането на облигации изисква активно търсене, достатъчна ликвидност и атрактивни цени.

Освен това депозитите в китайска валута на банката са се увеличили от 1 до 1.5 пъти от началото на годината.

Скворцов заяви: 

Има значително търсене на депозити в юани, особено от страна на частни клиенти„. 

Той допълни, че частните клиенти пренасочват спестяванията си от долари и евро към депозити в китайска валута.

Що се отнася до сроковете за емитиране на облигации в юани от базираната в Русия банка, Скворцов спомена, че ситуацията се развива и е възможно да има възможност преди края на тази година.

Заради западните санкции ролята на юана във финансовата система и транзакциите на Русия се разшири. Глобалният обхват на юана обаче все още е ограничен от строгите валутни регулации.

Централната банка на Русия предупреди, че увеличаването на присъствието на китайската валута в Русия не е равномерно, което води до временни дисбаланси и проблеми с валутната ликвидност.

Руски компании за петрол и суровини като „Rusal„, „Polyus“ и „Rosneft“ вече първи започнаха да емитират ценни книжа, деноминирани в юани. През май руските компании емитират облигации на стойност 1.7 милиарда юана ($237.5 милиона).

Скворцов призна, че целите на Sberbank са повлияни от пазарната волатилност и малкия обем на търговията. Той потвърди, че банката ще продължи да емитира деноминирани в рубли облигации на подходящи цени, като вече е емитирала през 2023 г. облигации на стойност 140 милиарда ($1.7 милиарда).

Sberbank очаква да надмине най-високите си досегашни приходи от 1.25 трилиона рубли ($14.9 милиарда), постигнати през 2021 г. Скворцов приписа това на по-бързото от очакваното развитие на руската икономика. 

Централната банка предполага, че печалбите от банковата индустрия могат да надхвърлят $23.75 милиарда. Скворцов спомена, че не се очаква промяна в графика на Sberbank за изплащане на дивиденти веднъж годишно.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Стабилните монети вече се използват в кредитни карти, излагайки на риск банковите депозити

Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.

22.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Kрипто индексът на страха и алчността остава повишен в продължение на 9 дни – какво да очакваме?

Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.

22.07.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Oще една крипто компания подаде заявление за IPO

Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.

21.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в областта на криптовалутите, които да наблюдаваме през следващите месеци

Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.

21.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.