Търговското взаимодействие между Москва и Пекин е нараснало значително от януари до юли, отбелязвайки значителен ръст от 36.5%.
Данните, публикувани от Главната митническа администрация на Китай, сочат, че през този период търговският оборот е надхвърлил $134.1 милиарда.
Износът на Китай за Русия бележи впечатляващ ръст от 73.4%, като възлиза на $62.545 милиарда. От друга страна, вносът на руски стоки и услуги е отбелязал ръст от 15.1%, възлизайки на $71,559 милиарда, според предоставените данни.
За разлика от това, търговските асоциации на Китай с различни други държави и региони отбелязват спад. Забележителни намаления се наблюдават в търговията с Тайван, Южна Корея, Нова Зеландия и САЩ. Забележително е, че обемът на търговията между Съединените щати и Китай се е свил с 12.3 % в сравнение с предходната година, което отразява значително намаление.
Русия и Китай съвместно си поставиха амбициозната цел да увеличат двустранния си търговски оборот до $200 милиарда до 2024 г. на фона на ескалиращото напрежение със западните държави. Тази амбициозна цел беше официализирана след обсъждания между руския президент Владимир Путин и китайския му колега Си Дзинпин през 2022 г.
Въпреки че се сблъскаха с поредица от икономически санкции от страна на Вашингтон, които временно възпрепятстваха напредъка в засилването на двустранната търговия, тези предизвикателства вероятно насърчиха по-близките отношения между двете държави. Освен това тази ситуация е стимулирала план за преминаване от използването на американския долар за осъществяване на бизнес, като се предпочитат съответните им национални валути.
За Русия приоритизирането на националните валути е стратегически ход, като се имат предвид повтарящите се от 2014 г. насам санкции от страна на Съединените щати и Европейския съюз, до голяма степен породени от ситуацията в Украйна.
Китай, наблягайки на „безграничното“ приятелство със северната си съседка, заема позицията на най-големия търговски партньор на Русия. Обемът на търговията между тези две страни надхвърля $190.27 милиарда към края на 2022 г., демонстрирайки забележително увеличение от 29.3% в сравнение с предходната година. Тези цифри се основават на последните данни, публикувани от Главната митническа администрация на Китай.
В продължение на 13 последователни години Китай неизменно запазва статута си на основен търговски партньор на Русия. По същия начин Русия е сред 20-те основни търговски партньори на Китай. Понастоящем на Китай се падат 22% от международната търговия на Русия. Основните продукти, постъпващи от Китай, са електромеханични изделия, докато Русия изнася предимно нефт, въглища и дървен материал.
Задълбочаващите се икономически връзки между Русия и Китай се развиват в ключов момент. Русия е подложена на безпрецедентни санкции от страна на западните държави заради действията си в Украйна, което води до значителна степен на изолация от световната икономика. Едновременно с това отношенията между Пекин и Вашингтон се влошиха поради търговско напрежение, геополитически разногласия и забележителни инциденти като съобщението за свален китайски шпионски балон над САЩ по-рано тази година.
Експертите смятат, че ако геополитическата динамика между Пекин и Вашингтон не се подобри, има вероятност Русия да се превърне във водещ търговски партньор на Китай до 2030 г., ако се запазят настоящите тенденции на растеж и свиване на търговията.
Майк Новограц, милиардерът и главен изпълнителен директор на Galaxy Digital, призова световните власти да предприемат по-решителни действия срещу Lazarus – севернокорейската хакерска група, която стои зад мащабната кражба на $1.4 милиарда от Bybit.
Фондация Ethena е набрала $100 милиона в частна продажба на токени, финализирана през декември, но едва сега излиза наяве.
Robinhood обяви, че Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) официално е приключила разследването.
В началото на седмицата крипто пазарът бе подложен на нов продажбен натиск, който разшири спада от неделя, тъй като трейдърите реагираха на последните събития.