Home

Русия и Китай се сближават на фона на западните санкции

12.08.2023 11:00 3мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Русия и Китай се сближават на фона на западните санкции

Търговското взаимодействие между Москва и Пекин е нараснало значително от януари до юли, отбелязвайки значителен ръст от 36.5%.

Данните, публикувани от Главната митническа администрация на Китай, сочат, че през този период търговският оборот е надхвърлил $134.1 милиарда.

Износът на Китай за Русия бележи впечатляващ ръст от 73.4%, като възлиза на $62.545 милиарда. От друга страна, вносът на руски стоки и услуги е отбелязал ръст от 15.1%, възлизайки на $71,559 милиарда, според предоставените данни.

За разлика от това, търговските асоциации на Китай с различни други държави и региони отбелязват спад. Забележителни намаления се наблюдават в търговията с Тайван, Южна Корея, Нова Зеландия и САЩ. Забележително е, че обемът на търговията между Съединените щати и Китай се е свил с 12.3 % в сравнение с предходната година, което отразява значително намаление.

Русия и Китай съвместно си поставиха амбициозната цел да увеличат двустранния си търговски оборот до $200 милиарда до 2024 г. на фона на ескалиращото напрежение със западните държави. Тази амбициозна цел беше официализирана след обсъждания между руския президент Владимир Путин и китайския му колега Си Дзинпин през 2022 г.

Въпреки че се сблъскаха с поредица от икономически санкции от страна на Вашингтон, които временно възпрепятстваха напредъка в засилването на двустранната търговия, тези предизвикателства вероятно насърчиха по-близките отношения между двете държави. Освен това тази ситуация е стимулирала план за преминаване от използването на американския долар за осъществяване на бизнес, като се предпочитат съответните им национални валути.

За Русия приоритизирането на националните валути е стратегически ход, като се имат предвид повтарящите се от 2014 г. насам санкции от страна на Съединените щати и Европейския съюз, до голяма степен породени от ситуацията в Украйна.

Китай, наблягайки на “безграничното” приятелство със северната си съседка, заема позицията на най-големия търговски партньор на Русия. Обемът на търговията между тези две страни надхвърля $190.27 милиарда към края на 2022 г., демонстрирайки забележително увеличение от 29.3% в сравнение с предходната година. Тези цифри се основават на последните данни, публикувани от Главната митническа администрация на Китай.

В продължение на 13 последователни години Китай неизменно запазва статута си на основен търговски партньор на Русия. По същия начин Русия е сред 20-те основни търговски партньори на Китай. Понастоящем на Китай се падат 22% от международната търговия на Русия. Основните продукти, постъпващи от Китай, са електромеханични изделия, докато Русия изнася предимно нефт, въглища и дървен материал.

Задълбочаващите се икономически връзки между Русия и Китай се развиват в ключов момент. Русия е подложена на безпрецедентни санкции от страна на западните държави заради действията си в Украйна, което води до значителна степен на изолация от световната икономика. Едновременно с това отношенията между Пекин и Вашингтон се влошиха поради търговско напрежение, геополитически разногласия и забележителни инциденти като съобщението за свален китайски шпионски балон над САЩ по-рано тази година.

Експертите смятат, че ако геополитическата динамика между Пекин и Вашингтон не се подобри, има вероятност Русия да се превърне във водещ търговски партньор на Китай до 2030 г., ако се запазят настоящите тенденции на растеж и свиване на търговията.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ето защо се срина крипто банката Silvergate според главният административен директор

През 2023 г. Съединените щати се сблъскаха с втората по големина банкова криза от 2008 г. насам – фалитите на First Republic Bank, Silicon Valley Bank и Signature Bank.

23.09.2024 12:37 2мин. четене Kosta Gushterov

OpenSea пред съдебно дело за продажба на нерегистрирани ценни книжа

Двама потребители на OpenSea са подали колективен иск в САЩ, в който се твърди, че платформата за NFT търговия продава нерегистрирани ценни книжа.

23.09.2024 12:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Ето кой е най-разработваният ERC-20 проект в момента

Според компанията за крипто анализи Santiment децентрализираната оракулска мрежа Chainlink (LINK) води по активност в разработките на всички ERC-20 проекти.

23.09.2024 7:30 1мин. четене Alexander Zdravkov

Камала Харис демонстрира силна подкрепа за криптовалутите

Вицепрезидентът Камала Харис, кандидат на Демократическата партия за предстоящите президентски избори през ноември, наскоро говори на събитие за набиране на средства на Уолстрийт, където за първи път засегна темата за крипто индустрията.

23.09.2024 6:00 1мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.