Русия и Индия финализираха историческо петролно споразумение на стойност 13 млрд. долара, което е най-голямата енергийна сделка между двете държави.
Според Reuters руската Роснефт ще доставя близо 500,000 барела суров петрол дневно на индийската частна рафинерия Reliance по силата на 10-годишен договор.
Тази сделка, която представлява приблизително 0.5% от световните доставки на петрол, е била фициализирана по време на заседание на борда на директорите през ноември. Тя допълнително укрепва енергийните връзки между двама ключови членове на БРИКС и се очаква да бъде преразглеждана ежегодно по отношение на цените и обемите.
Сделката се сключва, тъй като Русия продължава да доставя значителна част от петролните нужди на Индия. След като Европейският съюз наложи санкции върху руския петрол в отговор на нахлуването в Украйна, Индия се превърна в най-големия вносител на руски суров петрол.
Това позволи на индийските рафинерии, особено на Reliance, да се възползват от отстъпките на руския петрол. Например от януари до октомври вносът на Reliance от Русия е средно 405,000 барела на ден, което е значително повече от 388,500 барела на ден през предходната година.
Като част от споразумението Роснефт ще предоставя ежемесечни доставки на суров петрол, включително 20-21 товара с танкери Афрамакс от различни класове руски суров петрол и три товара мазут, за огромния рафинерен комплекс на Reliance в Гуджарат.
Макар че нито Роснефт, нито Reliance са коментирали публично сделката, нейното сключване съвпада с нарастващите спекулации за по-строги санкции на САЩ върху износа на руски петрол. Очаква се тези санкции да засегнат не само Русия, но и други държави от БРИКС, които се възползват от закупуването на руски петрол с отстъпка.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.