Home

Русия има голям проблем с икономиката и това е Владимир Путин

19.07.2023 9:00 3мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Русия има голям проблем с икономиката и това е Владимир Путин

Западът въведе широки санкции срещу Москва, откакто тя започна войната си срещу Украйна през миналата година, но значителна част от икономическите трудности на Русия могат да се припишат на съмнителното и контрапродуктивно ръководство на Владимир Путин.

Преди започването на “специалната военна операция” Русия заемаше позицията на 11-та по големина икономика в света, осигурявайки близо 40% от вноса на природен газ и една четвърт от суровия петрол на Европейския съюз. 

Към днешна дата обаче действията на Путин превърнаха Москва в изолирана държава, откъсната от световната финансова система и най-доходоносните търговски пътища, което доведе до значително изтичане на добри кадри сред работната ѝ сила. Експертите са единодушни, че голяма част от щетите са причинени от самите тях.

В неотдавнашно интервю за Insider изследователите от университета в Йейл Джефри Зоненфелд и Стивън Тиан подчертаха, че Путин е загубил значително икономическата битка и сега се бори да запази намаляващото статукво. Зоненфелд отбеляза, че Путин изчерпва основните базови индустрии, като по-голямата част от икономиката се контролира от държавата, особено енергийния и финансовия сектор. Средствата от тези предприятия се използват като личен ресурс за неговите военни усилия.

Последиците от действията на Русия са очевидни в търговията с енергия, където печалбите едва се изравняват с тези на Русия. Освен това други основни стоки като пшеница, дървен материал и метали се продават на по-ниски цени в сравнение с времето преди инвазията. 

Този недостиг на приходи накара Путин да наложи драконовски неочаквани данъци върху бизнеса и физическите лица, които според учените от Йейл допринасят за “канибализацията” на икономиката.

Според Тиан грешните стъпки в политиката на Путин са били стартирани, когато той е решил да нахлуе в Украйна, a в резултат на това търговският статут на Русия може никога да не бъде същият. Другите държави успяват да се справят без Русия като търговски партньор, което оказа сериозно въздействие върху историческите основи на руската икономика, която разчита основно на износа на суровини.

Въпреки че Китай и Индия увеличиха покупките си на руски суров петрол с отстъпка, тези продажби и дългите транспортни маршрути не са достатъчни, за да подкрепят значително руската икономика. Зоненфелд заяви, че Путин няма да може да посочи никакви положителни икономически резултати за себе си, за руския народ или за икономиката като цяло.

Икономистът Владимир Луговски от университета в Индиана прогнозира драматична икономическа промяна през следващите няколко месеца, тъй като много хора може би не разбират напълно сериозността на ситуацията в Русия. Въпреки че официалните правителствени данни могат да внушат, че икономиката може да понесе разходите за войната, основните показатели като продажби на дребно, покупки на самолети и бизнес активност подсказват друго. 

Луговски подчерта, че ситуацията е много по-лоша от отчетения спад на БВП от 2 %, като се наблюдава значителен спад в продажбите на автомобили и компютри, особено когато от данните се изключи военната дейност.

Руската валута, рублата, изглежда особено уязвима. След опита за бунт от страна на групата “Вагнер” през юни рублата се обезцени до 15-месечно дъно като остава рискът от по-нататъшно отслабване. 

Луговски смята, че смяна на ръководството, гражданска война или друг опит за бунт могат да доведат до срив на икономиката, което потенциално може да доведе до фрагментация на Русия, подобна на тази в Съветския съюз. Той предположи, че подобни екстремни събития са много вероятни и не е задължително да бъдат пагубни за света.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ще успее ли да се спаси китайската икономика с допълнителни $142 милиарда?

Китай обмисля значително увеличаване на капитала с около $142.4 милиарда (1 трилион юана), за да подкрепи най-голямата си държавна банка, с цел да съживи отслабващата икономика и стагниращите пазари.

26.09.2024 22:00 1мин. четене Alexander Zdravkov

Джъстин Сън мести милиони в TUSD: Предстои ли пазарна турбуленция?

Неотдавнашната дейност на Джъстин Сън, основател на Tron блокчейна, привлече вниманието, след като на различни адреси бяха прехвърлени милиони в TUSD – стабилни монети, обвързани с щатски долари.

26.09.2024 21:30 1мин. четене Alexander Zdravkov

Черна гора използва екстрадицията на До Куон като инструмент в сделка според бивш министър

Бившият министър на правосъдието на Черна гора Андрей Милович изрази сериозна загриженост относно потенциалната връзка между екстрадирането на съоснователя на Terraform Labs До Куон и концесионната сделка за черногорските летища с Южна Корея.

26.09.2024 20:30 2мин. четене Kosta Gushterov

ОАЕ се превръща във водещ крипто център според доклад на Chainalysis

В неотдавнашен доклад на Chainalysis се подчертава, че Обединените арабски емирства (ОАЕ) се открояват в глобалната активност в областта на криптовалутите, като показват значителен ръст във всички категории по размер на транзакциите.

26.09.2024 20:00 1мин. четене Kosta Gushterov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.