Двама руски граждани ще бъдат съдени поради твърдение, че са използвали компютри в държавни организации, за да добиват по незаконен начин криптовалута.
Двете неназовани лица предполагаемо са заразили хардуера с програма, която копае криптовалута чрез уеб браузър, съобщи местната медийна агенция Tass на 16-ти декември.
За един от заподозрените, жител на град Курган, се твърди, че е създал обширна мрежа от ботове за заразяване на компютри в различни региони на страната. Съобщава се, че вторият заподозрян е съсредоточил своите криптодобивни операции, използвайки хардуера на държавното водоснабдително дружество JSC Rostovvodokanal.
Официално предупредиха, че добивът може да използва до 80% от преработвателната мощност на компютрите.
Както бе съобщено, незаконното използване на компютърна изчислителна мощност за копаене на криптовалути, без съгласието или знанието на собственика, се нарича криптоджакинг.
Tass не разкрива подробности за криптовалутата, добивана от двамата заподозрени, но се предполага ,че това е малуер, добиващ монети въз основа на Coinhive код – широко разпространена програма, предназначена за незаконното копаене на Monero (XMR) чрез браузър.
В изявление, споделено на пресконференция на 16-ти декември, Николай Мурашов – заместник-директор на Руския национален координационен център за компютърни инциденти – отбеляза, че „до 80% от свободната мощност на компютъра може да се използва за генериране на виртуални монети и законният потребител може дори да не знае за това.“
Мурашов подчерта, че тази нелегална употреба на обработваща мощност може да повлияе неблагоприятно на бизнес операциите и да увреди работата на компаниите, предупреждавайки организациите да прилагат адекватни мерки за киберсигурност.
Може би най-известният случай на незаконен добив в държавна организация в Русия беше прекратен през февруари 2018 г., когато руските агенти по сигурността успяха да заловят група ядрени инженери в строго секретно съоръжение за ядрена бойна глава, опитвайки се да използват един от най-мощните суперкомпютри в страната, с цел да добиват Биткойн (BTC).
Предполага се, че Русия имат план за приемане на законодателство, което ще позволява на властите да конфискуват криптовалутни средства, като част от съдебно производство.
Също така бе съобщено, че Централната банка на Русия, Финансовият регулатор и Министерството на финансите твърдят, че подкрепят забраната за употреба на криптовалути за плащане на стоки и услуги.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.