Руските законодатели активно подготвят ново законодателство за данъчно облагане на криптовалути като Биткойн (BTC).
Според официално съобщение на руската Държавна дума, Комисията по държавното строителство и законодателство на Дума е одобрила законопроект за данъчното облагане на криптовалутите на 15-ти февруари. Новият законопроект представлява набор от изменения в руския федерален данъчен кодекс.
Като част от законопроекта, руското правителство официално признава криптовалути като Биткойн като собственост, целяща да обложи печалбите от крипто търговия сред руските жители. Законопроектът е насочен към всички местни жители, включително граждани и чужденци, както и към руски, и международни организации, установени в страната.
Според законопроекта изброените субекти ще трябва да отчитат своите криптотранзакции, ако общата сума на входящите или изходящите транзакции надвишава 600,000 рубли ($8,100) на годишна база.
Законопроектът предвижда наказания за нарушения като късно докладване, както и предоставяне на неточна информация, което предполага глоби до 10% от входящи или изходящи транзакции. Предложената глоба за неплащане или непълно плащане на данък е 40% от неплатените данъци, пише в законопроекта.
След одобрението на комитета, руската Дума се очаква да разгледа новото крипто законодателство на 17-ти февруари, според официалните държавни регистри.
Русия официално наложи първия си крипто закон „За дигиталните финансови активи“ през януари 2021 г., забраняващ на местните жители да извършват плащания в криптовалути. Въпреки предоставянето на правен статут на криптоиндустрията в Русия, законопроектът не разглежда определени области на дигиталните активи, като данъчно облагане и добив, оставяйки регулаторния пейзаж относително несигурен.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.