Руските законодатели активно подготвят ново законодателство за данъчно облагане на криптовалути като Биткойн (BTC).
Според официално съобщение на руската Държавна дума, Комисията по държавното строителство и законодателство на Дума е одобрила законопроект за данъчното облагане на криптовалутите на 15-ти февруари. Новият законопроект представлява набор от изменения в руския федерален данъчен кодекс.
Като част от законопроекта, руското правителство официално признава криптовалути като Биткойн като собственост, целяща да обложи печалбите от крипто търговия сред руските жители. Законопроектът е насочен към всички местни жители, включително граждани и чужденци, както и към руски, и международни организации, установени в страната.
Според законопроекта изброените субекти ще трябва да отчитат своите криптотранзакции, ако общата сума на входящите или изходящите транзакции надвишава 600,000 рубли ($8,100) на годишна база.
Законопроектът предвижда наказания за нарушения като късно докладване, както и предоставяне на неточна информация, което предполага глоби до 10% от входящи или изходящи транзакции. Предложената глоба за неплащане или непълно плащане на данък е 40% от неплатените данъци, пише в законопроекта.
След одобрението на комитета, руската Дума се очаква да разгледа новото крипто законодателство на 17-ти февруари, според официалните държавни регистри.
Русия официално наложи първия си крипто закон „За дигиталните финансови активи“ през януари 2021 г., забраняващ на местните жители да извършват плащания в криптовалути. Въпреки предоставянето на правен статут на криптоиндустрията в Русия, законопроектът не разглежда определени области на дигиталните активи, като данъчно облагане и добив, оставяйки регулаторния пейзаж относително несигурен.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.
Трима сенатори от Демократическата партия – Крис Ван Холен, Тим Кейн и Алекс Падила – представиха законопроект, целящ да наложи санкции на президента на Салвадор Наиб Букеле и неговите съюзници.