Една от най-известните рансъмуер банди в Русия беше засегната от голяма акция.
Федералната служба за сигурност на Русия, или ФСБ, обяви на 14-ти януари поредица от нападения на 25 адреса, свързани с 14 членове на REvil, в места около Москва, Санкт Петербург и Липецк.
В рекламата не се уточнява колко от свързаните хакери са арестувани, но RIA Novosti публикува видео, показващо няколко от арестите.
При тези нападения ФСБ заяви, че е конфискувала 426 милиона рубли ($5.5 милиона) в брой и криптовалути, както и $600,000 и 500,000 евро.
Те също така иззеха неуточнен брой крипто портфейли и 20 луксозни автомобила.
Не Пропускай: Тези 4 алткойна скочиха с над 100% за седмица
Според ФСБ агенцията е извършила своите набези в отговор на искания от властите на САЩ, които са идентифицирали ръководството на REvil. Руската екосистема от кибер престъпни групи, особено тези, фокусирани върху софтуера за откуп, се превърна в централен проблем в отношенията между САЩ и Русия през последната година. През октомври президентът на САЩ Джо Байдън призова редица държави да говорят за софтуер за откуп, като остави Русия извън дискусията.
Властите на САЩ продължиха да провеждат по-агресивни международни операции, за да намерят лидери на банди за откупи. От там следва, че руският президент Путин мълчаливо одобрява операциите на киберпрестъпниците в Русия, стига те да не са насочени към руски субекти.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.