Руска инфлуенсърка е изправена пред присъда от 10 години затвор за предполагаема схема с криптовалути на стойност $22 милиона.
Първоначално заподозряна в държавна измяна, Валерия „Bitmama“ Федякина е обвинена в икономически престъпления.
Съгласно обвиненията Федякина е измамила най-малко четирима руски бизнесмени, използвайки схема за трансгранични плащания. Нейната дейност се е възползвала от нарастващата тенденция за употреба на криптовалути в Русия, особено в светлината на международните санкции, наложени след инвазията в Украйна, което ѝ е позволило да се позиционира като посредник за преводи на средства в чужбина.
Бизнесмените твърдят, че тя се е представяла подвеждащо като международен предприемач, способен да им помогне да прехвърлят пари чрез криптовалути. Bitmama дори ги уверила, че услугата ѝ ще бъде безплатна и че може да осигури допълнителни средства чрез сложна енергийна схема, но в крайна сметка откраднала инвестициите им.
Освен това има твърдения, че действията са обхванали и опити за финансиране на военните усилия на Украйна, което първоначално е довело до подозрения в държавна измяна. В по-новите доклади обаче се акцентира върху четири обвинения за измами в големи размери, без да се споменава за държавна измяна.
Съобщенията сочат, че при ареста тя е била бременна и след това е родила, което може да ѝ позволи да поиска по-лека присъда. Този случай подчерта нарастващата сложност на злоупотребите в крипто пространството, където измамниците често се маскират като легитимни субекти, таргетирайки уязвими лица. На потребителите се препоръчва да приемат мерки за сигурност, за да се предпазят от подобни заплахи.
Бивш служител на Националната агенция за борба с престъпността (NCA) е осъден на пет години и шест месеца затвор, след като е откраднал 50 BTC – сега на стойност над £4.4 милиона – от криминално разследване, което е подпомагал.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…