Руска инфлуенсърка е изправена пред присъда от 10 години затвор за предполагаема схема с криптовалути на стойност $22 милиона.
Първоначално заподозряна в държавна измяна, Валерия „Bitmama“ Федякина е обвинена в икономически престъпления.
Съгласно обвиненията Федякина е измамила най-малко четирима руски бизнесмени, използвайки схема за трансгранични плащания. Нейната дейност се е възползвала от нарастващата тенденция за употреба на криптовалути в Русия, особено в светлината на международните санкции, наложени след инвазията в Украйна, което ѝ е позволило да се позиционира като посредник за преводи на средства в чужбина.
Бизнесмените твърдят, че тя се е представяла подвеждащо като международен предприемач, способен да им помогне да прехвърлят пари чрез криптовалути. Bitmama дори ги уверила, че услугата ѝ ще бъде безплатна и че може да осигури допълнителни средства чрез сложна енергийна схема, но в крайна сметка откраднала инвестициите им.
Освен това има твърдения, че действията са обхванали и опити за финансиране на военните усилия на Украйна, което първоначално е довело до подозрения в държавна измяна. В по-новите доклади обаче се акцентира върху четири обвинения за измами в големи размери, без да се споменава за държавна измяна.
Съобщенията сочат, че при ареста тя е била бременна и след това е родила, което може да ѝ позволи да поиска по-лека присъда. Този случай подчерта нарастващата сложност на злоупотребите в крипто пространството, където измамниците често се маскират като легитимни субекти, таргетирайки уязвими лица. На потребителите се препоръчва да приемат мерки за сигурност, за да се предпазят от подобни заплахи.
С възвръщането на дигиталните активи в центъра на вниманието, киберпрестъпниците засилват усилията си – този път насочени към големите крипто борси.
Нов вид кибератаки набира скорост, съчетавайки социално инженерство с deepfake, генериран от изкуствен интелект, за да атакува държавни служители и лидери в крипто индустрията.
Киберпрестъпна група, съставена предимно от младежи от Калифорния, е обвинена в организиране на мащабна крипто кражба, при която са откраднати над $260 милиона в Биткойн, които са били изпрани чрез сложна мрежа от дигитални тактики и престъпления в реалния свят.
Група инвеститори заведе дело срещу Джонатан Милс, основател на проекта Hashling NFT, с твърдения, че той е присвоил милиони, събрани чрез продажби на NFT и свързано с това предприятие за добив на Биткойн.