Руска инфлуенсърка е изправена пред присъда от 10 години затвор за предполагаема схема с криптовалути на стойност $22 милиона.
Първоначално заподозряна в държавна измяна, Валерия „Bitmama“ Федякина е обвинена в икономически престъпления.
Съгласно обвиненията Федякина е измамила най-малко четирима руски бизнесмени, използвайки схема за трансгранични плащания. Нейната дейност се е възползвала от нарастващата тенденция за употреба на криптовалути в Русия, особено в светлината на международните санкции, наложени след инвазията в Украйна, което ѝ е позволило да се позиционира като посредник за преводи на средства в чужбина.
Бизнесмените твърдят, че тя се е представяла подвеждащо като международен предприемач, способен да им помогне да прехвърлят пари чрез криптовалути. Bitmama дори ги уверила, че услугата ѝ ще бъде безплатна и че може да осигури допълнителни средства чрез сложна енергийна схема, но в крайна сметка откраднала инвестициите им.
Освен това има твърдения, че действията са обхванали и опити за финансиране на военните усилия на Украйна, което първоначално е довело до подозрения в държавна измяна. В по-новите доклади обаче се акцентира върху четири обвинения за измами в големи размери, без да се споменава за държавна измяна.
Съобщенията сочат, че при ареста тя е била бременна и след това е родила, което може да ѝ позволи да поиска по-лека присъда. Този случай подчерта нарастващата сложност на злоупотребите в крипто пространството, където измамниците често се маскират като легитимни субекти, таргетирайки уязвими лица. На потребителите се препоръчва да приемат мерки за сигурност, за да се предпазят от подобни заплахи.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.