Владимир Потанин, еднa от най-богатите личности в Русия и изпълнителният директор на металния конгломерат, Norilsk Nickel, получи одобрение от Централната банка на Русия да управлява криптовалути.
Според The Moscow Times, Потанин заяви, че централната банка е дала на компанията одобрението, от което се нуждае, за да управлява криптовалутата на фирмата.
Той каза:
„До известна степен Русия изглежда е пред много други юрисдикции по отношение на дигитализацията. Централната банка ни даде много голям мандат.“
Говорейки пред CoinDesk през октомври 2019 г., Потанин разкри, че криптовалутата и блокчейна, на който е базирана, се разработват на блокчейн мрежата Hyperledger, с помощта на IBM.
Въз основа на протокола, върху който стартира криптовалутата, тя привидно дава приоритет на контрола и прозрачността над децентрализацията, която е структурно различна от съществуващите криптовалути като Биткойн и Етериум.
В началото Потанин отбеляза, че криптовалутата ще бъде достъпна само за няколко избрани институции и ще трябва да получи одобрение от централната банка за всеки отделен случай, за да разшири допълнително блокчейн мрежата.
Местните доклади казват, че Централната банка на Русия също е тествала блокчейн мрежата на Потанин в продължение на четири месеца, което показва, че тя строго контролира старта и работата на криптовалутата.
Като се има предвид структурата на блокчейн мрежата и случаите на използване на криптовалутата, вероятно правителството на Русия е гъвкаво, що се отнася до Потанин и Norilsk Nickel, за да покаже блокчейн технологията.
Потанин оперира с най-големия рафиниран производител на никел в света, а централната банка изглежда има увереност, че компанията, поради свойте размери, е в състояние да достави до блокчейн мрежа, която ще се използва от много лица редовно.
С близки държави като Япония, Китай и Южна Корея все повече се фокусират върху блокчейн технологиите, Русия би могла да проучи потенциала на блокчейн и неговите случаи на използване.
Разликата между подхода на Централната банка на Русия и други централни банки в Азия е, че тя позволява криптовалутата да бъде неразделна част от блокчейн мрежата.
Властите отдавна призовават за създаване на блокчейн мрежи и платформи без криптовалути като система за стимулиране, като предпочитат централизираните блокчейни или DLT платформи.
Потанин и Norilsk Nickel могат да получат разрешение да работят с криптовалута, при условие че тя е строго подкрепена от паладий, кобалт и мед, както е посочено от местните доклади. Това би предотвратило значителна волатилност и спекулации върху цената, тъй като би отразявало само стойността на благородните метали.
Други сектори, свързани с криптовалута в Русия, като копаенето, бързо се разрастват през последните месеци.
Анализирайки последните актуализации, споделени от Wu Blockchain, през изминалата седмица се наблюдаваше ключова промяна в крипто пазара. Биткойн се покачи до нов исторически връх от $123,226, с което общата пазарна капитализация на криптовалутите надхвърли $4 трилиона – етап, отразяващ подновеното доверие на инвеститорите и ускоряването на институционалните потоци.
Според главния изпълнителен директор Рик Уърстър по време на последния разговор за приходите на компанията Charles Schwab се подготвя да въведе търговия с Биткойн и Етериум.
BlackRock се опитва да усъвършенства своя iShares Ethereum Trust (ETHA), като включи функции за стейкинг, според ново заявление до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), подадено в четвъртък.
Сбербанк, най-голямата държавна банка в Русия, се подготвя да започне да предоставя попечителски услуги за дигитални активи, с което значително навлиза в развиващия се крипто пазар в страната.