Новината е съобщена от руския вестник ТАСС на 25-ти февруари.
В писмо до Калогиру, Москалкова е поискала от министъра да екстрадира Винник в Русия след влошаването на здравословното му състояние и започването на наказателно производство срещу него в Русия. Миналата седмица, според съобщенията, Москалкова посещава Виник в гръцка болница, където го убеждава да сложи край на гладната стачка, която стартира през ноември 2018 г. В писмото се казва:
Обръщам се към вас, г-н министър, за да екстрадирате Александър Виник, гражданин на Руската федерация – срещу когото е образувано наказателно производство в Руската федерация и в момента е в трудно семейно положение и в здравословно състояние – на Руската Федерация за по-нататъшно разследване на неговия случай.
От началото на гладната си стачка, Виник твърди, че е загубил около 30% от теглото си и е на практика „на ръба на смъртта„. Гръцкият министър на здравеопазването Андреас Ксантос и гръцкият омбудсман Андреас Потакис искат да предоставят на Виник медицинска помощ след гладната стачка.
Обвиняемият, който е бивш собственик на крипто обмена BTC-e, е арестуван от гръцката полиция през юли 2017 г. по заповед на Министерството на правосъдието на САЩ. Властите го обвиниха в измама и изпиране на $4 милиарда в Биткойн (BTC) в продължение на шест години.
По това време, френските власти обвиниха също Виник в „измама на над 100 души в шест френски града между 2016 и 2018 година“. Русия и Франция оттогава търсят екстрадицията на подсъдимия по отношение на поредица от обвинения в измами.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.