Начало » Руската рубла достигна 17-месечно дъно, предизвиквайки безпокойство

Руската рубла достигна 17-месечно дъно, предизвиквайки безпокойство

14.08.2023 19:00 2 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Руската рубла достигна 17-месечно дъно, предизвиквайки безпокойство

Руската рубла достигна най-ниската си стойност от почти 17 месеца, като през тази година спадна с над 25%, което се дължи на увеличените военни разходи на Москва и на въздействието на западните санкции върху износа на енергия.

Руската валута надхвърли 101 рубли за долар, отбелязвайки продължаващо понижение и предизвиквайки безпокойство. Този спад беше свързан от съветника на президента Путин Максим Орешкин с „разхлабената парична политика“, която затруднява икономическото преструктуриране и доходите на хората.

Орешкин изрази вяра в способността на централната банка да стабилизира ситуацията, като подчерта значението на силната рубла за руската икономика.

Според Алексей Заботкин, заместник-директор на централната банка, стратегията на централната банка за гъвкав валутен курс има за цел да се адаптира към променящите се външни условия.

Обезценяването на рублата се дължи на увеличените разходи за отбрана, които увеличават вноса, и на намаляването на износа, особено в енергетиката. Такива дисбаланси обикновено оказват натиск върху валутата на дадена страна.

Александра Прокопенко, бивш служител на руската централна банка, отбеляза, че преминаването към военновременна икономика може да засили рисковете, свързани с вноса и инфлацията.

За да противодейства на тези опасения, централната банка обяви спиране на покупките на чуждестранна валута в страната, за да стабилизира рублата и да ограничи волатилността.

Централната банка повиши основния си лихвен процент с 1%, за да се справи с инфлацията и рисковете от обезценяване на рублата, като се намекна за по-нататъшни увеличения.

Някои жители на Москва се опасяваха от понижаване на жизнения стандарт поради потенциалното покачване на цените, докато други се надяваха на стабилност на рублата.

Стойността на рублата спадна от 66 за долар през януари до една трета от тази стойност през следващите месеци.

След западните санкции заради конфликта в Украйна рублата достигна 130 за долар, стабилизирана от капиталовия контрол на централната банка.

Заботкин обяснява обезценяването на рублата с международните санкции, нарушаващи вноса, но отхвърля твърденията за значително изтичане на капитали.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Kraken стартира търговия с крипто деривати в целия Европейски съюз

Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.

21.05.2025 8:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Binance се противопоставя на съдебния иск на FTX, наричайки твърденията „неоснователни“

От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.

21.05.2025 6:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Кати Ууд очаква търговските мита да допринесат за икономическия растеж

Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.

20.05.2025 18:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Китай укрепва юана, докато дедоларизацията набира инерция

С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.

20.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.