Предполага се, че Централната банка на Русия разработва дигитална ипотечна платформа, задвижвана от вътрешно развита блокчейн мрежа, наречена Masterchain, съобщи местната държавна информационна агенция Ria на 28-ми май.
Според Олга Скоробогатова, първи заместник-управител в централната банка, Masterchain наскоро започна да поддържа дигитални ипотеки, което представлява основа за предстоящата платформа.
Финансовата институция вече е представила предложението за своя проект за дигитална ипотека до правителството и Федералната служба за държавна регистрация, кадастър и картография (Rosreestr).
Съобщава се, че Masterchain е първата блокчейн платформа в Русия, сертифицирана от Федералната служба за сигурност или ФСБ. Според предишни доклади, това е разрешен, базиран на Етериум блокчейн, който беше лансиран през 2017 г. от Финтех Асоциацията, организация, свързана с Банката на Русия.
По-специално, това няма да е първият път, когато Masterchain се използва за електронни ипотеки. През септември 2018 г. руско дъщерно дружество на Райфайзен Банк Интернешънъл, както се съобщава, публикува ипотечни документи, съдържащи данни за страните по транзакцията, кредитния заем и продължителността му, както и имуществото, закупено в децентрализираната депозитарна система на Masterchain (DDS).
Въпреки блокчейн начинанието на централната банка, руското правителство като цяло е враждебно настроено към криптовалутите. По-рано този месец местните законодатели предложиха наказания до 2 милиона рубли ($27,800) и седем години затвор за незаконния оборот на дигитални активи и криптовалути.
Друг признак за засилване на настроенията за „блокчейн пред Биткойн“ в Русия са вчерашните новини за Сбербанк, най-голямата банка в страната, която призовава търговете да предоставят 4,917 банкомати, способни да поддържат „блокчейн операции“.
Според нови данни от платформата за пазарна информация Santiment, развитието в сегмента на изкуствения интелект и големите данни в крипто сектора остава силно, като няколко големи проекта показват забележителна активност в GitHub през последните 30 дни.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.
Камарата на представителите на САЩ направи важна крачка към регулирането на дигиталните активи, като прие Закона за внедряване на американски блокчейни от 2025 г.
Според нов доклад на Santiment, Chainlink ($LINK) е запазил доминиращата си позиция като най-активно развиваният DeFi проект през последните 30 дни.