В сряда Арбитражният съд на Москва замрази средства на водещи американски банки, съхранявани в техните руски филиали.
Общият размер на засегнатите средства е приблизително $372 милиона.
Според решението на съда този иск е иницииран от заместник-прокурора на Русия с цел „защита на интересите на Руската федерация„. Делото е свързано със становището на украинската централна банка да отнеме лиценза на MR Bank, като се планира тя да бъде ликвидирана до 2025 г.
В края на миналия месец прокуратурата подаде иск срещу украинските регулаторни органи и американските банки – Bank of New York Mellon и JP Morgan Chase Bank – с аргумента, че този ход е равносилен на „отчуждаване“ на собствеността на MR Bank, украинско дъщерно дружество на най-голямата руска банка – Sberbank. Службата твърди, че действието нарушава правните интереси на Русия.
Прокуратурата иска да се признае, че $121 милиона в сметка на JP Morgan Chase и $251 милиона, съхранявани в Bank of New York Mellon, по право принадлежат на Sberbank.
Според съдебните документи руската банка е била лишена от съдебен надзор над дъщерното си дружество, като е загубила възможността да контролира приходите му, което е попречило на държавата да си осигури приходи от чуждестранните операции на MR Bank.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.