Неотдавнашните събития в Русия породиха опасения в крипто сектора. Страната наскоро разреши употребата на BTC и други криптовалути за международни транзакции.
Въпреки това, противоположно съобщение от заместник-министъра на енергетиката Евгений Грабачък свидетелства за ограничаване на добива на криптовалути поради значителното потребление на електроенергия.
В изказване на „RBK Tech Forum“ в Москва Грабачак подчерта недостига на електричество в различни региони, свързан с високите енергийни нужди на крипто миньорите. Той отбеляза, че тези потребности са довели до прекъсвания на електрозахранването в определени райони, особено в Далечния изток и Южен Сибир. Грабчак спомена, че правителството планира да наложи забрана на добивните дейности в определени региони, за да се справи с тези предизвикателства.
Този ход следва закона, одобрен от президента Владимир Путин на 8 август, който легализира крипто добива в цяла Русия.
Съгласно това законодателство на физически лица и компании, упълномощени от правителството, се разрешава да добиват криптовалути, при условие че спазват определени прагове на потребление на енергия. Напрежението между насърчаването на крипто иновациите и управлението на енергийните ресурси изглежда е критичен въпрос за руските власти, докато те се ориентират в сложността на пейзажа на дигиталните валути.
Биткойн отново отразява глобалните тенденции в областта на ликвидността – и това може да има сериозни последици през следващите дни.
Крипто пазарът демонстрира признаци на предпазлив оптимизъм. Макар че цените остават високи, показателите за настроенията и търговската активност предполагат, че инвеститорите се отдръпват, за да преоценят рисковете, вместо да се впускат допълнително.
Анализаторите на Citigroup твърдят, че ключът към бъдещето на Биткойн не са циклите на добив или халвинга, а притокът на ETF-ите.
Нигерия прави решителна крачка към приемането на стабилни монети, тъй като Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) на страната очерта готовността си да подкрепи иновациите в областта на дигиталните валути – при ясни регулаторни условия.