Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Инициативата ще функционира в рамките на „експериментален правен режим“ (ELR), предназначен да тества интегрирането на дигиталните активи в строго контролирана регулаторна рамка. Министърът на финансите Антон Силуанов заяви:
Това ще легализира крипто активите и ще извади крипто операциите от сянката … Естествено, това няма да се случи на национално ниво, а като част от операциите, разрешени в рамките на експерименталния правен режим.
Според предложението на Централната банка достъп до платформата ще имат само лица, отговарящи на строги финансови критерии, които включват:
Този процес на квалификация е в съответствие с глобалните усилия за ограничаване на експозицията на криптовалути към инвеститорите на дребно, като същевременно се предоставя достъп на институционални лица и такива с висока нетна стойност до регулираните пазари на дигитални активи.
Мярката бележи забележителен политически завой в развиващата се позиция на Русия по отношение на криптовалутите. Въпреки че в миналото страната е подхождала предпазливо – ако не и рестриктивно – към крипто сферата, новата рамка предполага все по-голямо признаване на икономическата и геополитическата полезност на криптовалутите, особено на фона на международните санкции и нарастващото търсене на трансгранични алтернативи.
Очаква се експерименталната платформа да функционира в офшорни зони или в определени специални икономически зони, като по този начин ще бъде отделена от вътрешните пазари на дребно и същевременно ще позволява регулаторно наблюдение и оценка на риска.
Дебюта на eToro на Nasdaq бе посрещнат с ентусиазъм в сряда, като акциите скочиха с близо 30% до затварянето на пазара — и Ark Invest се възползва.
Според информацията, Белият дом ускорява усилията си за регулиране на криптовалутите, като се очаква президентът Доналд Тръмп да подпише мащабен законодателен пакет за дигиталните активи преди лятната ваканция на Конгреса през август.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.