Русия затяга контрола върху регулирането на криптовалутите, като Върховният съд се готви да класифицира дигиталните активи като собственост при наказателни дела.
Този ход е част от по-широките усилия за ограничаване на незаконните финансови дейности, свързани с криптовалути, които стават все по-трудни за наблюдение и наказателно преследване.
Престъпниците отдавна се възползват от правната сива зона около дигиталните активи, за да перат пари и да избягват разкриване. Председателят на Върховния съд Ирина Подносова неотдавна подчерта спешната необходимост от преодоляване на тези пропуски, позовавайки се на нарастването на броя на престъпленията, свързани с криптовалути. Ново законодателно предложение има за цел да постави дигиталните валути под по-строг правен надзор, като улесни органите при проследяването, замразяването и конфискуването на незаконни средства.
Съгласно предложените промени правоприлагащите органи ще получат по-големи правомощия за преследване на случаи, свързани с криптовалути. За разлика от традиционните финансови престъпления, при които физическите активи могат да бъдат конфискувани, крипто транзакциите често остават ненаказани поради липсата на ясна правна класификация. Като определят дигиталните валути като собственост, властите се надяват да разрушат инфраструктурата, която позволява на престъпниците да действат безнаказано.
[readmroe id=”147535″]Тези усилия се основават на предишни решения на руските съдилища. През 2019 г. обменът на Биткойн към рубли, свързан с престъпна дейност, бе приравнен към пране на пари. По-късно, през 2021 г., с решение дигиталната валута WebMoney бе призната за законен финансов актив. Сега Върховният съд настоява за още по-строга регулация, засилвайки контрола на държавата върху крипто икономиката.
Въпреки че нивото на престъпността в Русия остава значително, дигиталните активи играят все по-голяма роля в незаконните транзакции. Престъпленията срещу собствеността остават широко разпространени, а липсата на ясни правила за криптовалутите улеснява злоупотребата със системата. Властите разглеждат тази нова правна рамка като необходима стъпка за предотвратяване на по-нататъшни злоупотреби и засилване на финансовия надзор.
Крипто пазарът може да е на ръба да достигне локално дъно през следващите два месеца, тъй като продължаващата несигурност около митата на Доналд Тръмп поддържат ниско инвеститорските настроения.
Главният изпълнителен директор на Coinbase Брайън Армстронг настоява американските законодатели да модернизират регулациите за стабилните монети, застъпвайки се за правото на потребителите да печелят от лихвите върху своите притежания.
OKX направи значителна стъпка в своята глобална стратегия за разширяване, като назначи Линда Лейсуел за нов главен юридически директор (CLO).
Circle, компанията зад стабилната монета USDC, официално направи голяма стъпка, като подаде заявление за първично публично предлагане (IPO) в Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC).