Русия затяга контрола върху регулирането на криптовалутите, като Върховният съд се готви да класифицира дигиталните активи като собственост при наказателни дела.
Този ход е част от по-широките усилия за ограничаване на незаконните финансови дейности, свързани с криптовалути, които стават все по-трудни за наблюдение и наказателно преследване.
Престъпниците отдавна се възползват от правната сива зона около дигиталните активи, за да перат пари и да избягват разкриване. Председателят на Върховния съд Ирина Подносова неотдавна подчерта спешната необходимост от преодоляване на тези пропуски, позовавайки се на нарастването на броя на престъпленията, свързани с криптовалути. Ново законодателно предложение има за цел да постави дигиталните валути под по-строг правен надзор, като улесни органите при проследяването, замразяването и конфискуването на незаконни средства.
Съгласно предложените промени правоприлагащите органи ще получат по-големи правомощия за преследване на случаи, свързани с криптовалути. За разлика от традиционните финансови престъпления, при които физическите активи могат да бъдат конфискувани, крипто транзакциите често остават ненаказани поради липсата на ясна правна класификация. Като определят дигиталните валути като собственост, властите се надяват да разрушат инфраструктурата, която позволява на престъпниците да действат безнаказано.
[readmroe id=“147535″]
Тези усилия се основават на предишни решения на руските съдилища. През 2019 г. обменът на Биткойн към рубли, свързан с престъпна дейност, бе приравнен към пране на пари. По-късно, през 2021 г., с решение дигиталната валута WebMoney бе призната за законен финансов актив. Сега Върховният съд настоява за още по-строга регулация, засилвайки контрола на държавата върху крипто икономиката.
Въпреки че нивото на престъпността в Русия остава значително, дигиталните активи играят все по-голяма роля в незаконните транзакции. Престъпленията срещу собствеността остават широко разпространени, а липсата на ясни правила за криптовалутите улеснява злоупотребата със системата. Властите разглеждат тази нова правна рамка като необходима стъпка за предотвратяване на по-нататъшни злоупотреби и засилване на финансовия надзор.
Съобщава се, че Бразилия преразглежда плановете си за въвеждане на нова валута на БРИКС преди председателството си на 17-ата среща на върха в Рио де Жанейро, която ще се проведе през юли 2025 г.
Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.