Страните от БРИКС проучват възможността за създаване на нова платежна система за трансгранични транзакции, която да не включва американския долар.
Целта на тази инициатива е да се използват местните валути за търговски разплащания, като се намали зависимостта от долара. Наречена “
BRICS Bridge“, тази система се стреми да замени базираната в САЩ мрежа SWIFT.
Концепцията за платежната платформа произлиза от Русия и администрацията на Путин планира да обсъди развитието ѝ с други страни членки. Тази тема вероятно ще бъде основна точка за обсъждане на предстоящата среща на съюза, насрочена за октомври в Казанска област в Русия.
Предложената платежна система ще функционира самостоятелно, улеснявайки търговските разплащания във взаимни валути между страните членки, като напълно ще се изключи щатският долар. По този начин тя цели да се противопостави на доминираната от Запада система SWIFT. Потенциалното въздействие върху различни сектори в САЩ, ако БРИКС се откаже напълно от долара в търговията, е сериозно.
Валентина Матвиенко, председател на Съвета на федерацията на Русия, коментира:
В рамките на съюза сега се обсъжда създаването на самостоятелна система за взаимни плащания чрез стабилна съвместна платформа.
Тя също така отбеляза, че Централната банка и руското министерство на финансите подкрепят развитието на инициативата. Тя сподели:
Разговарях и с централната банка, и с Министерството на финансите. Всичко върви добре. Обсъжда се с колеги от централните банки, финансовите министерства на всички страни от алианса, включително и на новите членове.
Все още обаче не е постигнат консенсус между всички членове на БРИКС относно развитието на платежната система. Очаква се руското предложение в посока дедоларизация да бъде една от най-обсъжданите теми на 16-ата среща на върха на БРИКС през октомври.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.