Добри Новини - Руската долна камара Държавна Дума ще подкрепи на първо четене инициатива, която ще добави основните норми на цифровата икономика към Гражданския кодекс на Руската федерация.
Това е последната стъпка по пътя към регулиране на криптовалутите в страната, съобщи местната известителна компания „Известия“ на 16-и май.
Павел Крашениников от политическата партия Обединена Русия и ръководител на камарата заяви пред „Известия“, че инициативата има за цел да „сведе до минимум съществуващите рискове от използване на цифрови обекти за прехвърляне на активи в нерегламентирана цифрова среда за легализиране на престъпни доходи, измами или за спонсориране на терористични групи“.
Инициативата, която трябва да бъде разгледана следващата седмица, не означава, че цифровите валути ще станат законно средство за плащане. Вместо това отделен закон, разработен от Централната банка, Министерството на финансите и Министерството на икономическото развитие, ще определи условия за използване на цифровите валути като плащане „в контролирани количества“. Инициативата твърди, че цифровото потвърждение от потребител в интелигентният договор е равен на писменото му съгласие.
Проектът от 20-и март определя, че крипто и цифровите токени са активи, които могат да бъдат търгувани на оторизирани борси, като също така се изисква потребителска сметка в борсата да отговаря правилата за регулация на финансите в борбата с тероризма. Резюме на проектов закон от средата на април добавя, че обменът на крипто към фиат над около $ 9,600 ще бъде предмет на задължителна регулация на валутния обмен.
Игор Сюдец, директор на програмата „Blockchain For Lawyers“ в Руския икономически университет „Плеханов“ в Москва, заяви пред „Известия“, че е важно криптовалутите и символите да бъдат включени в правната област на Руската федерация“:
От една страна, това са възможности, които нямаме право да пропуснем. От друга страна, макар да са извън правната област, те могат да бъдат използвани за даване на подкупи, теглене на пари в случай на фалит, заплащане на „черни заплати и проста кражба – без последици за престъпниците.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.