Политиците в Иран и Русия обсъждат възможността за използване на криптовалути за заобикаляне на санкциите.
Децентрализацията е едно от най-големите предимства на крипто. За разлика от традиционните фиатни валути, транзакциите с криптовалута не могат да бъдат спирани от централна партия или орган. Някои страни имат наложени санкции от САЩ и много европейски държави. Няколко експерти смятат, че някои страни може да заобикалят международните санкции, като използват децентрализираните валути. Русия и Иран са две държави, които понастоящем са подложени на тежки санкции, които скоро биха могли да използват крипто, за да заобиколят санкциите.
В неотдавнашен доклад от PressTV, иранският депутат Мохамед-Реза Пуребрахими обсъди на срещата си в Москва възможността да се използват криптовалути за международни плащания. Дмитрий Мезентсев, председател на Съвета на федерацията, комисията по икономическа политика, също присъства на срещата. Според доклада Мохамед-Реза заяви, че Иран и Русия могат да използват криптовалути.
Освен това иранският парламент възложи на Централната банка на Иран (CBI) да започне да създава потенциални случаи на употреба на цифрови валути. Публирахими заяви:
„Те [Русия] споделят нашето мнение. Казахме, че ако успеем да прродължим с тази работа, ние ще бъдем първите страни, които използват цифровите валути при обмена на стоки.“
Мезентсев отбеляза изявлението на Пуребрахими относно използването на криптовалутите, като каза:
„Междубанковите отношения между нашите държави трябва да бъдат от голямо значение.“
Много санкционирани страни могат да използват криптовалутите да заменят традиционните международни банкови системи като SWIFT. Международните банкови трансфери не са единственият проблем, пред който са изправени санкционираните държави. Централизираните платежни услуги като Paypal или Venmo също не могат да оперират в определени държави. Тези платежни услуги могат да бъдат заменени и с децентрализирани криптовалути. Иран отново е изправен пред сериозни санкции, след като президентът Тръмп изтегли Съединените щати от сделката, наложена от администрацията на Обама с Иран, по отношение на тяхната програма за ядрено оръжие. Русия е видяла завишени санкции от страна на САЩ по отношение на твърденията им за намеса в президентските избори през 2016-та.
BlackRock се опитва да усъвършенства своя iShares Ethereum Trust (ETHA), като включи функции за стейкинг, според ново заявление до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), подадено в четвъртък.
Сбербанк, най-голямата държавна банка в Русия, се подготвя да започне да предоставя попечителски услуги за дигитални активи, с което значително навлиза в развиващия се крипто пазар в страната.
Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.