Ефективността на санкциите, наложени от САЩ на Русия, изглежда намалява, тъй като президентът Путин се обръща за икономическа подкрепа към страните от БРИКС и Съвета за сътрудничество в Персийския залив.
В отговор на нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. администрацията на Байдън въведе санкции, но тяхното въздействие беше ограничено.
Въпреки тези санкции Русия намери алтернативни пътища за осъществяване на бизнес с нововъзникващите икономики, използвайки китайския юан като платежно средство. Източните държави предпочетоха да купуват руски петрол на преференциални цени, заобикаляйки използването на щатския долар за трансгранични транзакции.
През юни Саудитска Арабия, член на Съвета за сътрудничество в Персийския залив (ССПЗ), значително увеличи покупките си на руско течно гориво с отстъпка. Преди това през май страната внасяше руски суров петрол, като плащаше с китайски юани и впоследствие го насочваше към Европа. По този начин Русия непряко участва в търговията с Европа, улеснена от другите държави от БРИКС и от Саудитска Арабия, член на ССПЗ.
По подобен начин Индия също се снабдява със значителни количества петрол от Русия на преференциални цени, като използва китайския юан като начин на плащане вместо щатския долар. С възприемането на този подход в международната търговия през последните 18 месеца Индия е успяла да спести приблизително $7 милиарда.
Джасем Мохамед ал-Будайви, който в момента изпълнява длъжността генерален секретар на Съвета за сътрудничество в Персийския залив, изрази готовността на групата да си сътрудничи с Русия под всякакви форми.
ССПЗ се състои от Саудитска Арабия, Кувейт, Обединените арабски емирства, Катар, Бахрейн и Оман – шест държави, които са богати на петрол и ежегодно изнасят милиони барели за САЩ и Европа.
Близкият изток е свидетел на трансформация, тъй като богатите на петрол държави възстановяват дипломатическите си връзки със САЩ и други западни съюзници. Има индикации, че Саудитска Арабия и ОАЕ може да се присъединят към БРИКС и да приемат новата валута за световната търговия, което може да постави под въпрос господството на щатския долар като световна резервна валута.
Coinbase се насочва към S&P 500, което е знакова стъпка, отразяваща както финансовото развитие на компанията, така и нарастващото доверие на Уолстрийт към крипто сектора.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.
Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.