Начало » Русия заобикаля санкциите и продава петрол на ЕС благодарение на БРИКС

Русия заобикаля санкциите и продава петрол на ЕС благодарение на БРИКС

17.07.2023 8:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Русия заобикаля санкциите и продава петрол на ЕС благодарение на БРИКС

Ефективността на санкциите, наложени от САЩ на Русия, изглежда намалява, тъй като президентът Путин се обръща за икономическа подкрепа към страните от БРИКС и Съвета за сътрудничество в Персийския залив. 

В отговор на нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. администрацията на Байдън въведе санкции, но тяхното въздействие беше ограничено.

Въпреки тези санкции Русия намери алтернативни пътища за осъществяване на бизнес с нововъзникващите икономики, използвайки китайския юан като платежно средство. Източните държави предпочетоха да купуват руски петрол на преференциални цени, заобикаляйки използването на щатския долар за трансгранични транзакции.

През юни Саудитска Арабия, член на Съвета за сътрудничество в Персийския залив (ССПЗ), значително увеличи покупките си на руско течно гориво с отстъпка. Преди това през май страната внасяше руски суров петрол, като плащаше с китайски юани и впоследствие го насочваше към Европа. По този начин Русия непряко участва в търговията с Европа, улеснена от другите държави от БРИКС и от Саудитска Арабия, член на ССПЗ.

По подобен начин Индия също се снабдява със значителни количества петрол от Русия на преференциални цени, като използва китайския юан като начин на плащане вместо щатския долар. С възприемането на този подход в международната търговия през последните 18 месеца Индия е успяла да спести приблизително $7 милиарда.

Джасем Мохамед ал-Будайви, който в момента изпълнява длъжността генерален секретар на Съвета за сътрудничество в Персийския залив, изрази готовността на групата да си сътрудничи с Русия под всякакви форми. 

ССПЗ се състои от Саудитска Арабия, Кувейт, Обединените арабски емирства, Катар, Бахрейн и Оман – шест държави, които са богати на петрол и ежегодно изнасят милиони барели за САЩ и Европа.

Близкият изток е свидетел на трансформация, тъй като богатите на петрол държави възстановяват дипломатическите си връзки със САЩ и други западни съюзници. Има индикации, че Саудитска Арабия и ОАЕ може да се присъединят към БРИКС и да приемат новата валута за световната търговия, което може да постави под въпрос господството на щатския долар като световна резервна валута.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Разследват американски депутат след 190% печалба от тази европейска компания

Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.

21.04.2025 13:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Вероятността за рецесия на Polymarket се повиши вследствие на митата на Тръмп

След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.

21.04.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Заплахите на Тръмп да уволни председателя на Фед предизвикват тревога за стабилността на пазарите

Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.

20.04.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Американски щат входира съдебен иск срещу Coinbase – ето защо

Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.

20.04.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.