Русия изпробва нова правна рамка, която има за цел да даде възможност за разплащания с криптовалути в международната търговия.
Този ход е част от стратегията на страната да заобиколи западните санкции и да намали зависимостта си от щатския долар. Руското правителство, което досега се отнасяше предпазливо към дигиталните валути, сега придвижва напред законодателството в подкрепа на тези транзакции.
Очаква се дигиталната рубла да стартира през 2025 г., а страната наскоро легализира добива на криптовалути и плащанията с тях.
Инициативата включва фокусна група, която работи с вносители, които срещат трудности с плащанията, особено за стоки с двойна употреба.
Групата включва членове от Търговско-промишлената палата, Асоциацията на разработчиците и производителите на електроника и избрани банки. Макар че в момента групата е съсредоточена върху по-големите предприятия, има потенциал за разширяване, макар че сроковете не са ясни.
Освен това Централната банка на Русия ускорява приемането на законодателство за дигиталните валути, като вече са в ход пилотни проекти за дигитална рубла. Целта е трансграничните плащания да станат по-ефективни и да се намали зависимостта от традиционните финансови системи. Регионът Коми ще се превърне в ключов район за добив на криптовалути, като плановете за нови центрове за данни стимулират сектора.
Ripple Labs се оказа един от най-големите финансови поддръжници на встъпването в длъжност на Доналд Тръмп, предоставяйки близо $5 милиона само месеци преди федералните регулатори да започнат да смекчават позицията си спрямо компанията.
В момента европейските финансови органи са разделени по въпроса колко голяма заплаха за еврозоната представлявa позицията на Доналд Тръмп по отношение на криптовалутите.
Polygon излезе начело на NFT пазара, заемайки водеща позиция по седмичен обем на продажбите и надминавайки Етериум за пръв път от месеци насам.
Тъй като Южна Корея затяга правилата за криптовалутите през 2025 г., Bithumb се подготвя за IPO, като преструктурира операциите си.