По време на краткото въстание на групата Вагнер и нейния лидер Евгений Пригожин имаше съобщения за руснаци, които обръщат рублите си в криптовалута.
Макар че Биткойн (BTC) често е наричан дигитална форма на злато за опазване на средства по време на война или бедствие, статия от Bloomberg твърди, че бунтът на наемниците от групата на Вагнер срещу руското правителство е предизвикал по-голям интерес към стабилната монета Tether (USDT), отколкото към водещата криптовалута.
Въз основа на данни, предоставени от компанията за блокчейн анализи CCData, докладът разкрива, че търговията с подкрепения с рубли Tether се е увеличила с 300%, достигайки приблизително $15 милиона на 24 юни. Този скок в търговската активност съвпадна с настъплението на групата на Вагнер към Москва, столицата на Русия, след като получи контрол над Ростов на Дон, един от големите градове в страната.
Тези транзакции се осъществиха на платформи, които все още улесняват сделките с руската валута. Повечето борси обаче премахнаха двойките за търговия с рубли поради финансовите санкции, наложени срещу Русия в отговор на неразрешеното ѝ нахлуване в Украйна.
Сред известните платформи за транзакции с рубли през юни, според CCData, са Binance, Cryptonex, HitBTC и Coinsbit.
Джейми Слай, мениджър по комуникациите в CCData, обясни увеличаването на обема на търговията с Tether, деноминиран в рубли, с предпочитанията на пазарните участници към по-малко волатилни активи. Тази тенденция не се наблюдава при Биткойн, което показва различен избор сред търговците.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.