Русия възнамерява да приложи допълнителни съкращения на производството на суров петрол, за да компенсира излишъка от производство над квотата на ОПЕК+ за октомври и ноември тази година, както и от март до септември 2025 г.
Тези компенсаторни съкращения ще бъдат насочени към преодоляване на свръхпроизводството от април насам, се посочва в изявление на руското Министерство на енергетиката.
В изявлението се твърди, че „през юни Русия е произвела повече от квотата си, но от април насам постепенно намалява добива. Въпросът със свръхпроизводството ще бъде решен през юли, което ще позволи на Русия да изпълни изцяло ангажиментите си“.
През първата половина на годината свръхпроизводството възлизаше средно на 480,000 барела на ден, както се посочва в отделно изявление на ОПЕК.
Русия, водещият производител на суров петрол в Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, се бори да спазва споразумението за доставки, целящо стабилизиране на световните цени на петрола.
От началото на сътрудничеството си с ОПЕК Русия посочва геоложките характеристики на петролните си находища и климатичните условия като причина за невъзможността да намали значително производството си през късната есен и зимата.
Други членове на ОПЕК+, като Ирак и Казахстан, също планират да компенсират излишното си производство до септември 2025 г. Според изявлението на алианса свръхпроизводството на Ирак е било средно 1.184 милиона барела на ден, а на Казахстан – 620,000 барела на ден през първите шест месеца на тази година.
За разлика от Русия, която планира да пропусне няколко месеца, Ирак и Казахстан възнамеряват да правят редовни месечни съкращения от юли 2024 г. до септември 2025 г.
Вътрешни документи на ОПЕК+, коментирани от Bloomberg, разкриват, че членовете на организацията и преди са се борили да компенсират свръхпроизводството по време на предишните кръгове на съкращения през 2021 г.
По-рано този месец при обсъжданията в Русия се е обмисляло компенсиращите съкращения да се правят през лятото и началото на есента, за да се отговори на технологичните проблеми и да се осигурят адекватни вътрешни доставки на горива през зимата, според запознати източници.
Допълнителните намаления се очакват в западносибирските находища, където производството може да се регулира по-лесно. Тези находища произвеждат нефт с по-ниско качество в сравнение с източносибирските проекти, които изпомпват първокласната сурова смес ESPO.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.
Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.
Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.