Русия възнамерява да приложи допълнителни съкращения на производството на суров петрол, за да компенсира излишъка от производство над квотата на ОПЕК+ за октомври и ноември тази година, както и от март до септември 2025 г.
Тези компенсаторни съкращения ще бъдат насочени към преодоляване на свръхпроизводството от април насам, се посочва в изявление на руското Министерство на енергетиката.
В изявлението се твърди, че „през юни Русия е произвела повече от квотата си, но от април насам постепенно намалява добива. Въпросът със свръхпроизводството ще бъде решен през юли, което ще позволи на Русия да изпълни изцяло ангажиментите си“.
През първата половина на годината свръхпроизводството възлизаше средно на 480,000 барела на ден, както се посочва в отделно изявление на ОПЕК.
Русия, водещият производител на суров петрол в Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, се бори да спазва споразумението за доставки, целящо стабилизиране на световните цени на петрола.
От началото на сътрудничеството си с ОПЕК Русия посочва геоложките характеристики на петролните си находища и климатичните условия като причина за невъзможността да намали значително производството си през късната есен и зимата.
Други членове на ОПЕК+, като Ирак и Казахстан, също планират да компенсират излишното си производство до септември 2025 г. Според изявлението на алианса свръхпроизводството на Ирак е било средно 1.184 милиона барела на ден, а на Казахстан – 620,000 барела на ден през първите шест месеца на тази година.
За разлика от Русия, която планира да пропусне няколко месеца, Ирак и Казахстан възнамеряват да правят редовни месечни съкращения от юли 2024 г. до септември 2025 г.
Вътрешни документи на ОПЕК+, коментирани от Bloomberg, разкриват, че членовете на организацията и преди са се борили да компенсират свръхпроизводството по време на предишните кръгове на съкращения през 2021 г.
По-рано този месец при обсъжданията в Русия се е обмисляло компенсиращите съкращения да се правят през лятото и началото на есента, за да се отговори на технологичните проблеми и да се осигурят адекватни вътрешни доставки на горива през зимата, според запознати източници.
Допълнителните намаления се очакват в западносибирските находища, където производството може да се регулира по-лесно. Тези находища произвеждат нефт с по-ниско качество в сравнение с източносибирските проекти, които изпомпват първокласната сурова смес ESPO.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.