Руският президент Владимир Путин наскоро разреши издаването на указ, който дава възможност на Rosbank да придобие дялове в известни руски компании, които понастоящем са собственост на Societe Generale (SOGN.PA).
Този указ проправя пътя на Rosbank към закупуване на дяловете на SocGen в ключови сектори, включващи енергийни производители като Rosneft и Gazprom, както и металургични компании като Norilsk Nickel и Severstal, наред с други водещи руски компании.
Societe Generale предпочете да не предоставя коментари. Към юни 2021 г. банката е имала експозиция в размер на 22.4 милиарда евро в Русия, според регистрите на Европейския банков орган (ЕБО).
Сделките с руски активи, извършвани от субекти от определените като „неприятелски“ държави, които наложиха санкции на Русия след участието ѝ в Украйна през февруари 2022 г., изискват специално одобрение от Москва.
В докладите на информационна агенция Интерфакс се подчертава, че индивидуалните дялове на SocGen в тези руски компании са сравнително скромни, например 0.04% в Gazprom и 0.02% в Alrosa, най-големият производител на диаманти в света. Въпреки това колективната стойност на тези разглеждани активи възлиза на „милиарди рубли„.
Societe Generale преди това излезе от Русия и през май 2022 г. финализира продажбата на местното си дъщерно дружество Rosbank на групата Interros, компания, свързана с руския олигарх Владимир Потанин. Путин е изразявал мнение, че западните санкции представляват икономическо нападение срещу Русия.
На Запад са замразени значителни суми руски държавни активи, както и активи, притежавани от определени руски бизнесмени и инвеститори, включително поемането от Германия на контрола върху петролната рафинерия Шведт, която преди това е била собственост на Русия и доставя 90% от горивото на Берлин.
Едновременно с това руски предприемачи придобиха значителни западни активи в Русия, като например осемте пивоварни на Carlsberg и предприятията на Danone.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.