Икономиката на Русия е изправена пред сериозни предизвикателства, поради което Москва активно насърчава държавите да търгуват с валути, различни от щатския долар, в опит да стабилизира финансовото си положение.
По време на посещението си в Индонезия в четвъртък руският външен министър Сергей Лавров се застъпи за това държавите от Югоизточна Азия да се откажат от долара и вместо това да използват собствените си национални валути за търговия с Русия.
Търговията между Русия и Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН), регионален блок, състоящ се от десет държави, е намаляла с 4.4% през 2022 г. в сравнение с предходната година. Спадът в търговията се дължи главно на широкообхватните западни санкции, наложени на Москва след нахлуването ѝ в Украйна, както се посочва в изявление на руското външно министерство от вторник, предшестващо срещата на върха на АСЕАН, проведена в Индонезия.
За да се справи с тази ситуация, руското външно министерство изрази мнението си за провеждане на консултации относно използването на национални валути при транзакции, се посочва в изявлението.
Подкрепата на Лавров за недоларови валути в търговията с Русия е в унисон с неотдавнашните забележки на президента Владимир Путин, който през последните седмици също се застъпи за използването на местни валути.
Санкциите, наложени от Запада, оказаха сериозно въздействие върху руската икономика. Данните на централната банка на страната, публикувани във вторник, разкриват, че излишъкът по текущата сметка за второто тримесечие на 2023 г. възлиза на $5.4 милиарда, което е зашеметяващ спад от 93% в сравнение с рекордния излишък от $76.7 милиарда през същия период на предходната година.
Санкциите, наложени от Запада на Русия, обаче породиха безпокойство сред други държави, като ги накараха да търсят алтернативни валути за търговия и да репатрират златните си резерви за съхранение.
Автомобилната индустрия, жизненоважен сектор на руската икономика, е свидетел на срив, като продажбите са намалели до една четвърт от предвоенните си нива, твърдят изследователите от Йейл Джефри Зоненфелд и Стивън Тиан.
Въпреки това влиянието на щатския долар върху международната финансова система остава значително, тъй като чрез него се осъществяват близо 90% от световните транзакции в чуждестранна валута, както показва проучване, проведено през 2022 г. от Банката за международни разплащания – организация, обединяваща централните банки.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.