Дейвид Смили, основател на вече несъществуващата канадска крипто борса ezBtc, е изправен пред обвинения в присвояване на 13 милиона канадски долара ($9.5 милиона) от своите потребители, като според съобщенията е използвал средствата за хазарт.
Проверка на Комисията по ценни книжа на Британска Колумбия (BCSC) установи, че между 2016 и 2019 г. Смили е източил от платформата около 935 BTC и 159 ETH.
Откраднатите средства са били насочени чрез неговите сметки към сайтове за онлайн хазарт, което е оставило много клиенти в невъзможност да възстановят инвестициите си.
EzBtc, която прекрати дейността си през 2019 г. и бе ликвидирана през 2022 г., бе обещала да пази активите в хладилно хранилище. Действията на Смили обаче доведоха до значителни загуби за потребителите.
BCSC планира да наложи санкции до 24 септември, които биха могли да включват глоби или забрани за достъп до пазара.
В по-широк контекст употребата на криптовалути в Канада остава ниска, като само 3% от канадците участват в крипто транзакции.
Мнозинството от тях все още предпочитат традиционните методи на разплащане или електронните преводи, отразявайки предпазливия подход към дигиталните валути.
С нарастването на богатството в сектора на криптовалутите се увеличават и опасностите, пред които са изправени най-изявените участници.
Високопрофилно разследване на една от най-големите крипто измами тази година доведе до ареста на мъж от Уелингтън, след като властите в Нова Зеландия и САЩ предприеха мерки срещу трансграничната киберпрестъпност.
С възвръщането на дигиталните активи в центъра на вниманието, киберпрестъпниците засилват усилията си – този път насочени към големите крипто борси.
Нов вид кибератаки набира скорост, съчетавайки социално инженерство с deepfake, генериран от изкуствен интелект, за да атакува държавни служители и лидери в крипто индустрията.