Според New York Digital Investment Group (NYDIG) Биткойн може да си извоюва нова идентичност като надеждно средство за съхранение на стойност в периоди на финансова нестабилност.
Грег Чиполаро, ръководител на отдела за проучвания в NYDIG, подчерта в скорошна бележка, че поведението на Биткойн се е променило значително, показвайки за първи път сериозни признаци на отделяне от традиционните рискови активи.
През април водещия дигитален актив се покачи с над 13%, въпреки че американските фондови пазари като S&P 500 и Nasdaq се колебаеха под натиска на новите мита на президента Тръмп. Традиционните активи-убежища като златото и швейцарският франк също се представиха добре, но нарастващата независимост на ВТС привлече особено внимание.
Чиполаро посочи, че докато доларът и американските държавни облигации изоставаха, Биткойн започна да се държи не толкова като спекулативен технологичен актив, а по-скоро като несуверенно средство за съхранение на стойност, подобно на златото. Това съвпадна с нарастващата волатилност на акциите, валутите и облигациите, което накара инвеститорите да търсят алтернативи извън пазарите, фокусирани върху САЩ.
Все пак списъкът с жизнеспособни алтернативи остава кратък. Златото има пазарна капитализация от $22 трилиона, докато тази на Биткойн е около $1.8 трилиона – една малка част в сравнение. Все пак уникалната позиция на ВТС като актив, фокусиран върху паричната система, за разлика от много други криптовалути, свързани с децентрализирани платформи, засилва неговия нововъзникващ статут на хедж.
Въпреки силното възстановяване на водещия дигитален актив, Чиполаро подчерта, че ралито все още изглежда в ранен етап, с леки признаци за спекулативно прегряване. Ако настоящите тенденции се запазят, Биткойн може да продължи да укрепва ролята си на глобален актив-убежище в променящия се икономически пейзаж.
Едно смело ново предложение би могло да промени начина, по който са представени най-малките единици на Биткойн, отбелязвайки промяна, която според поддръжниците би опростила употребта и би се съчетала по-добре с начина, по който протоколът действително работи.
Неотдавнашният скок в цената на Биткойн не само поднови ентусиазма на глобалните инвеститори, но и отново постави в центъра на вниманието смелата финансова авантюра на една малка страна.
В корпоративните финанси се заражда тиха революция, в която притежаването на Биткойн не се разглежда като спекулативно, а все повече като стратегическа необходимост.
Японската инвестиционна компания Metaplanet бързо увеличава експозицията си към Биткойн, като в последния си отчет компанията разкри нова покупка на 1,004 BTC.