Братът на бивш продуктов мениджър на Coinbase получи присъда от десет месеца затвор в първото по рода си дело за търговия с вътрешна информация, свързано с пазарите на криптовалути.
Нихил Уахи, който се призна за виновен в заговор за извършване на измама спечели $900,000 след като купи токени преди те да бъдат обявени за продажба на Coinbase, след сигнал от брат му Ишан Уахи.
Нихил беше арестуван, докато се качваше на еднопосочен полет за Индия и беше установено, че носи доста багаж, седем електронни устройства, два паспорта, множество други форми на идентификация, стотици долари, финансови документи и други лични вещи.
Според информацията брат му Ишан Уахи е работил като продуктов мениджър, назначен в екипа за листване на активи на Coinbase и между август 2021 г. и май 2022 г. е бил член на частен канал за съобщения, запазен за малък брой служители с пряко участие в процеса на листване на активи.
Частният канал е бил използван за обсъждане на точни дати на обявяване, стартиране и срокове свързани с активи, които Coinbase не е искала да споделя с всички свои служители.
Според прокурорите поне 14 пъти Уахи е предал поверителна информация на брат си или на приятеля си Самир Рамани. След това тримата са използвали анонимни Етериум (ETH) портфейли, за да придобиват криптовалути малко преди Coinbase да обяви публично, че листва тези активи.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Излизат ли криптовалутите от периода на консолидация?
Тази схема беше разкрита от потребител на Twitter, който сподели, че ETH адрес е купил токени на стойност стотици хиляди долари, ексклузивно включени в публикация за листване на активи на Coinbase около 24 часа преди тя да бъде публикувана.
Това предизвика разследване от страна на Coinbase, което доведе до повдигане на обвинение от страна на Министерството на правосъдието на САЩ.
Ишан Уахи не се признава за виновен и очаква дата за съдебен процес, а Самир Рамани все още е на свобода.
Наред с присъдата си Ишан Уахи е осъден да върне незаконно придобитите си печалби и вероятно ще бъде депортиран в Индия при освобождаването си.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.