Робърт Кийосаки, известен инвеститор и автор на книгата "Богат татко, беден татко", продължава да отправя остри критики към финансовата система на САЩ.
В един от последните епизоди на своя подкаст той обсъди дълбоката загриженост за икономиката и последиците от дигиталните валути на централните банки (CBDC).
Изтъквайки спасяването на Silicon Valley Bank (SVB) през миналата година, Кийосаки критикува банките, че използват клиентските средства за инвестиране в рискови активи, което води до сривове и последващи масови тегления. Той нарече висшите фигури в американското банково дело „banksters“ – термин, отразяващ безпокойството, изразено от други финансови анализатори.
По отношение на CBDC като Fedcoin и FedNow Кийосаки изрази опасения за нарушаване на неприкосновеността на личния живот, сравнявайки потенциалните възможности за проследяване с книгата „1984“ на Джордж Оруел. Той предупреди, че подобни технологии биха могли да позволят повсеместно наблюдение на финансовите транзакции, което ще наруши неприкосновеността на личния живот.
Поставяйки под въпрос банковата сигурност в условията на продължаваща финансова нестабилност, Кийосаки осъди практиките на Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC) за спасяване на банки, подкопаващи капитализма. Той описа настоящата икономическа ситуация като „голяма бъркотия“, подчертавайки загубата на общественото доверие във финансовите институции.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.