Робърт Кийосаки, известен инвеститор и автор на книгата "Богат татко, беден татко", продължава да отправя остри критики към финансовата система на САЩ.
В един от последните епизоди на своя подкаст той обсъди дълбоката загриженост за икономиката и последиците от дигиталните валути на централните банки (CBDC).
Изтъквайки спасяването на Silicon Valley Bank (SVB) през миналата година, Кийосаки критикува банките, че използват клиентските средства за инвестиране в рискови активи, което води до сривове и последващи масови тегления. Той нарече висшите фигури в американското банково дело „banksters“ – термин, отразяващ безпокойството, изразено от други финансови анализатори.
По отношение на CBDC като Fedcoin и FedNow Кийосаки изрази опасения за нарушаване на неприкосновеността на личния живот, сравнявайки потенциалните възможности за проследяване с книгата „1984“ на Джордж Оруел. Той предупреди, че подобни технологии биха могли да позволят повсеместно наблюдение на финансовите транзакции, което ще наруши неприкосновеността на личния живот.
Поставяйки под въпрос банковата сигурност в условията на продължаваща финансова нестабилност, Кийосаки осъди практиките на Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC) за спасяване на банки, подкопаващи капитализма. Той описа настоящата икономическа ситуация като „голяма бъркотия“, подчертавайки загубата на общественото доверие във финансовите институции.
Притежанието на криптовалути в САЩ нараства стабилно през последните няколко години, но далеч не е широко разпространено.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).