Комисията по ценни книжа и борси на САЩ твърди, че ръководителите на Ripple Labs Брадли Гарлингхаус и Кристиан Ларсен са манипулирали цената на XRP, като са увеличили или забавили продажбите на монети в зависимост от пазарните условия.
В изменена жалба, подадена на 18-ти февруари, ищецът – Комисията по ценни книжа и борси на САЩ, потвърди позицията си, че Ripple Labs, Брад Гарлингхаус и Кристиан Ларсен са нарушили законите за ценните книжа с продажбата на XRP монети от 2013 г .:
„От поне 2013 г. до настоящия момент, ответниците са продали над 14,6 милиарда единици ценна книга под формата на дигитални активи, наречени ‘XRP’, в замяна на парични средства или друго възнаграждение на стойност над $1,38 милиарда, за да финансират операциите на Ripple и да обогатят Ларсен и Гарлингхаус.„
В жалбата се твърди, че финтех компанията Ripple е получила правен съвет още през 2012 г., че монетата ѝ може да представлява предлагане на ценни книжа и е избрала да го игнорира. От финансова гледна точка, отбелязва се в жалбата, стратегията работи, като Ripple продължава да събира „най-малко $1,38 милиарда“ през следващите години.
В декларацията се твърди, че тогава Ларсен и Гарлингхаус са спечелили $600 милиона от нерегистрираните си продажби на XRP. SEC отбелязва, че тези продажби са се осъществили, докато Гарлингхаус многократно потвърждава, че е бил инвестиран „дългосрочно“ в XRP – предполагайки, че инвеститорите са били заблудени, докато Гарлингхаус и Ларсен са продали:
Ripple създаде информационен вакуум, така че Ripple и двамата вътрешни лица с най-голям контрол над него – Ларсен и Гарлингхаус – можеха да продават XRP на пазар, който притежава само информацията, която обвиняемите изберат да споделят за Ripple и XRP.
Жалбата описва случай през 2015 г., когато един от маркет мейкърите на Ripple, когото също е платил в XRP, временно спря продажбата на XRP токените на Гарлингхаус и Ларсен, тъй като цената на монетите вече падаше.
Според заявлението Ларсен е наредил на маркет мейкъра „да запази [продажбите] на пауза засега“ и „да чака, докато пазарът се възстанови от тази грешка„.
Подобен инцидент от 2016 г. описва как подсъдимите са били принудени да коригират целите си за нетните продажби с надеждата, че могат да „стабилизират и / или увеличат“ цената на XRP. Ларсен и Гарлингхаус се споразумяха да намалят процента на своите XRP продажби.
SEC отбелязва, че „информационната асиметрия„, създадена от ответниците, все още съществува, което им позволява да продължат да продават XRP при „значителен риск за инвеститорите„.
Правният съветник на Ripple Стюарт Алдероти заяви, че е разочарован от закъснелия опит на SEC да предприеме действия срещу Ripple Labs след години на бездействие. На 18-ти февруари Алдероти заяви, че последната изменена жалба не повдига нищо ново, като отново подчертава, че остава да бъде разрешен само един правен въпрос.
През 2020 г. бившият председател на Комисията по търговия със стокови фючърси Крис Джанкарло аргументира, че XRP не трябва да се счита за ценна книга, аргументирайки се, че не отговаря на критериите, изложени в теста на Хауи.
Преди това Джанкарло декларира, че нито Биткойн (BTC), нито Етериум (ETH) представляват ценни книги, спечелвайки му прякора „Crypto Dad” сред крипто общността.
Възможно е обаче да има конфликт на интереси. Както беше съобщено от Forbes по онова време, адвокатската кантора, която представляваше Джанкарло – Willkie Farr & Gallagher LLP – също действаше като юрисконсулт на Ripple. Оценката на Джанкарло, че XRP не е ценна книга, също „разчита на определена фактическа информация, предоставена от Ripple“, посочва статията.
Нов импулс заля пазара, като Етериум е един от най-печелившите алткойни.
XRP преживява нова вълна на спекулативен импулс, като откритият интерес на пазарите на деривати се доближава до нива, невиждани през последния месец.
Етериум преживя драстично ценово рали, като скочи с 25% в рамките седмица – най-рязкото повишение от 2021 г. насам.
Solana отбеляза впечатляващо възстановяване, преминавайки границата от $170 след силен дневен ръст от 11%.