Институционалните анализатори смятат, че Федералният резерв едва ли ще намали лихвените проценти по време на предстоящата си среща, но ако опасенията за рецесия нараснат, централната банка може да започне серия от бързи понижения на лихвените проценти до юни.
Пазарните очаквания за намаляване на лихвените проценти се засилиха, тъй като фючърсните пазари предполагат, че Фед може да намали лихвите с 25 базисни пункта през юни, юли и октомври.
Тази промяна следва неотдавнашните забележки на президентa Доналд Тръмп, който намекна за „преходен период“ в провежданата от него тарифна политика с различни държави.
Трейдърите коригираха прогнозите си, като сега предвиждат, че намаляването на лихвените проценти ще започне през юни, а не през май, макар че все още очакват общо три намаления през 2025 г.
Междувременно американските акции и доходността на държавните ценни книжа спаднаха напоследък на фона на опасенията, че изявленията на Тръмп сочат към потенциално икономическо забавяне.
Тим Дуй, главен икономист за САЩ в SGH Macro Advisors, подчерта в неотдавнашна бележка, че ако трудовите или финансовите пазари започнат да отслабват, преди Фед да може да оцени по-широкото въздействие на политиките на Тръмп, политиците може да започнат все повече да се притесняват за риска за инфлацията.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.
На заседанието си на 7 май 2025 г. Федералният резерв остави лихвения процент без промяна на ниво 4.25% до 4.50%, което е четвъртото поредно решение за запазване на лихвените проценти.