Икономиката на САЩ е изправена пред нарастващи рискове от рецесия, като основните предупредителни знаци се появяват от водещия икономически индекс (LEI) на Conference Board.
Към 22 ноември LEI, който проследява десет ключови икономически фактора, като например производствените поръчки и потребителските нагласи, е спаднал до най-ниското си ниво от пандемията през 2020 г. насам. Това бележи 32-месечна поредица от спадове – модел, исторически свързан с големите рецесии през последните шест десетилетия.
Изглежда, че икономическият импулс отслабва, което се дължи на рестриктивната парична политика, отслабващата бизнес активност и намаляващото потребителско доверие. Ситуацията остава несигурна въпреки бичите тенденции на фондовия пазар, стимулирани от оптимизма след изборната победа на Доналд Тръмп. Анализаторите обаче предупреждават, че това рали може да прикрива по-дълбоки уязвимости.
Инвеститорът Марк Шпицнагел прогнозира рязък спад на пазара, предупреждавайки, че акциите могат да загубят над половината от стойността си до края на годината, като оприличава настоящите условия на дотком балона от 2000 г. Той приписва рисковете на нарастващия държавен дълг, който е достигнал $34 трилиона, и предупреждава за рецесия от началото на 2023 г. Икономистът Хенрик Зеберг по подобен начин очаква краткосрочно рали на S&P 500 и криптовалутите, последвано от значителен срив.
Въпреки че прогнозите за рецесия варират, J.P. Morgan Research оценява 45% вероятност за рецесия до 2025 г., макар че последните събития биха могли да променят тази перспектива. Междувременно през октомври Goldman Sachs понижи едногодишния риск от рецесия до 15%, позовавайки се на силния растеж на БВП и устойчивостта на пазара на труда, след като по-рано прогнозираше по-високи шансове.
Някои експерти, като Пол Дитрих, смятат, че финансовият колапс може да надмине тежестта на кризата от 2008 г. и на дотком фалита, посочвайки неустойчивия държавен дълг, завишените оценки на акциите и ограничената диверсификация на пазарния ентусиазъм. Тези фактори сочат, че настоящият икономически пейзаж остава изпълнен с несигурност и потенциална нестабилност.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.