Начало » Други » Риск от рецесия: Как ще реагират основните икономики?

Риск от рецесия: Как ще реагират основните икономики?

21.04.2023 7:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Риск от рецесия: Как ще реагират основните икономики?

Вероятността от рецесия се забелязва в Съединените щати и други големи индустриални държави, тъй като се очаква отрицателен растеж през две последователни тримесечия на тази година.

Ограничените възможности за корективни мерки обаче, при положение че световната парична политика е съсредоточена върху борбата с инфлацията и свръхнатоварените правителствени бюджети поради Ковид-19 пандемията, представляват сериозно предизвикателство.

Като значим участник в производствената индустрия Китай се стреми към стабилна глобална търговска експанзия, която да доведе до нарастване на приходите от износ. Възможността за спад може да попречи на постигането на целта за БВП от около 5% през настоящата година.

Въздействие на потенциалната рецесия

За да се запазят плановете за растеж, са необходими облекчено кредитиране, по-ниски лихвени проценти и повече бюджетни облекчения. Същото важи и за развитите икономики, за да се избегне по-дълбок спад през тази година.

Все пак настоящото състояние на икономиката показва признаци на спад, като показателите за бизнес активността намаляват. През март индексът на мениджърите по покупките в световното производство се понижи до 49.6 пункта, т.е. под критичната граница от 50 пункта, която определя дали е налице разширяване или свиване на бизнес активността във фабричния сектор. Освен това инфлацията достигна своя връх, а правителствата са притиснати да контролират дефицитните разходи. Лихвените проценти също са особено високи.

Политически реакции на икономическия спад

Индикаторите на финансовите пазари също подчертават опасността от рецесия, като например кривата на американските държавни облигации. Обърнатата крива на доходността на държавните ценни книжа показва, че икономиката на САЩ вече се намира в състояние на рецесия.

В случай на рецесия основният проблем не е прекомерната инфлация, а по-скоро повторната поява на дефлация. Въпреки признаците за потенциален икономически спад и намаляваща инфлация, Федералният резерв изглежда предприема опасни ходове, сигнализирайки за още едно увеличение на лихвените проценти през май.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Dogecoin продължава да поскъпва въпреки текущия спад на крипто пазара


Международни последици и стратегии за растеж

Основните централни банки трябва скоро да променят курса си, защото в противен случай последиците за глобалното икономическо доверие могат да бъдат мрачни.

Като се има предвид възможността за рецесия в САЩ, сега върху основните държави износителки като Германия и Китай се оказва допълнителен натиск да стимулират вътрешните си икономики, за да компенсират потенциалното въздействие. За да се насърчи глобалният растеж се смята, че политиците в световен мащаб трябва да дадат приоритет на връщането към по-свободни икономически политики.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ключови събития в областта на криптовалутите, които да наблюдаваме през следващите месеци

Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.

21.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Държавен пенсионен гигант в САЩ увеличава дяловете си в Palantir и Strategy

Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.

20.07.2025 22:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Американският долар става ончейн, тъй като закона GENIUS навлиза в дигиталната ера

В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.

20.07.2025 20:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Иск на JPMorgan застрашава достъпа до криптовалутите

JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.

20.07.2025 15:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.