Централната банка на Индия (RBI), потвърди създаването на междуведомствена група, натоварена с анализирането на възможността за емитиране на дигитална валута на централната банка, подкрепена от рупии (CBDC), съобщава Economics Times.
Създаването и фокусът на групата бяха подробно описани в годишния доклад на банката от 2017-18 г., потвърждавайки по-ранни подробности след срещата на Комитета по паричната политика на Индия през април.
Economic Times цитира статистически данни, които предполагат, че разходите за отпечатване на хартиени банкноти в Индия са били 6,3 милиарда рупии (около $89 милиона) за финансовата 2018 година. Докладът на RBI отбеляза, че:
В световен мащаб нарастващите разходи за управление на хартиени/метални пари доведоха централните банки по целия свят да проучат възможността за въвеждане на фиатни цифрови валути.
Махеш Макхиджа от EY India заяви пред вестника, че „идеята за издаване на цифрова валута от централна банка е много обещаваща, въпреки че е необходимо да се обърне внимание на проблемите, свързани с цифровото фалшифициране“. По-нататък той отбеляза, че индикацията на RBI, че е отворена идеята за използване на разпределените технологии (DLT) за платежни системи, клирингови и сетълмент процеси, е „приветствано развитие“.
Макар да отбелязва, че криптото понастоящем не представлява „системни рискове“, банката предупреди, че „крипто екосистемата може да засегне съществуващата система за плащане и сетълмент, която от своя страна може да повлияе на предаването на паричната политика.“
Призовавайки се за координация с глобалните регулаторни органи, за да се справи с предизвикателствата, породени от крипто, банката съобщи, че междувременно ще наблюдава внимателно:
Крипто търговия, която пренасочва от борси към режим peer-to-peer, което може да включва и увеличаване на използването на пари в брой. Възможностите за миграция на крипто обменни къщи до тъмни басейни / парични средства и до офшорни местоположения, създават загрижеността при борбата срещу изпирането на пари (AML) / борбата с финансирането на тероризма (CFT) и данъчните въпроси.
Важната и противоречива забрана на RBI за взаимоотношенията на банките с крипто свързани предприятия и лица, влезе в сила на 5-ти юли. В отговор на някои вътрешни борси или са преустановени тегления на фиат, или са посочени планове за трансформиране в P2P платформи, така че да се избегне вътрешно крипто-към-фиат конвертиране.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.