НАЧАЛО Регулации

Регулаторите не вярват в саморегулацията на крипто индустрията

01.10.2020 13:08 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Регулаторите не вярват в саморегулацията на крипто индустрията

Проучване, публикувано във вторник от Royal United Service Institute (RUSI), най-старият мозъчен тръст в Обединеното кралство за отбрана и сигурност, открива, че банките, правителствата и крипто ръководителите споделят изключително различни мнения относно саморегулацията на криптовалутната индустрия.

Според доклада, 63% от банките и 56% от правителствата виждат цифровите валути като риск, докато само 9% от хората в сектора на криптовалутите са съгласни с това твърдение.

Счита се, че последната група е “много по-уверена“ в собствените си инструменти и политики за управление на риска, отколкото респондентите от традиционните сектори.

Но доверието в подобна саморегулация може да бъде завишено, както твърди Кайла Изенман, анализатор в RUSI.


“Изглежда, че криптоиндустрията има голяма увереност в собствените си способности да противодейства и открива риска, докато правителството няма толкова вяра.“

Проучването, в което са записани 566 уникални отговора от регулатори, разузнавателни звена и служители на криптоиндустрията, отбелязва, че престъпната дейност и използването на крипто е грижа за почти всички респонденти, като над 70% от тях завиха това.

Такива опасения включват риск от пране на пари чрез криптовалути и закупуване на незаконни материали в тъмната мрежа (по 84%), използване на крипто за финансиране на тероризъм (79%) и трафик на хора (76%), и дори първични предложения на монети – ICO (75%).

Но не всички са еднакво загрижени. Правителствените служители и регулаторите гледаха на такива рискове като ключови, докато криптоиндустрията омаловажи дълготрайните ефекти.

Всъщност, служителите на криптоиндустрията отбелязаха, че крипто транзакциите предлагат повече прозрачност, отколкото фиат и следователно са по-полезни по отношение на сигурността (мнение, с която финансовите институции и правителството не са съгласни).

Проучването установи, че крипто специалистите са били до голяма степен наясно с потенциалните рискове в зараждащата се индустрия, в сравнение с респонденти от медии, политически и традиционни среди, които са били по-малко осведомени, което е до голяма степен очаквано.

Традиционните институции обаче също показват много по-голяма вероятност (78%) да търсят насоки по крипто теми от неправителствени организации и блокчейн асоциации, отколкото от правителства, отбелязва проучването.

Явявайки се като лъч надежда, респондентите единодушно се съгласиха, че използването на криптовалути се очаква да нарасне през следващите пет години. 


Всички сектори са съгласни, че използването на криптовалути се увеличава, но знаем, че няма ясен консенсус относно вътрешните регулаторни действия“, каза Изенман.

“Това рискува да отвори вратата за незаконни дейности.“

Липсата на закони и регулации доведе до саморегулация от страна на криптобизнесите като борси и портфейли.


И макар този подход да е работил досега – като показа хака на крипто борсата KuCoin през миналата седмица – скептичните регулатори може и да имат право.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Великобритания издава предупреждение за меме криптовалутите

Органът за финансов надзор на Обединеното кралство (FCA) засилва регулаторния си фокус върху “финфлуенсърите”, които се занимават с популяризирането на меме монети, с цел да регулира маркетинговите практики, свързани с тези спекулативни дигитални активи.

28.03.2024 13:00 2 мин. четене

Русия и нуждата от регулация на криптовалутите

Министърът на финансите на Русия Антон Силуанов наскоро разгледа сложните въпроси, свързани с регулирането на криптовалутите и тяхното приемане в страната.

28.03.2024 10:00 2 мин. четене

Още една държава наложи забрана на крипто проекта Worldcoin

Португалският регулаторен орган за данни предприе решителна стъпка, като нареди на Worldcoin, проекта за сканиране на ириса на очите, ръководен от Сам Алтман, да прекрати дейностите си по събиране на биометрични данни за период от 90 дни.

26.03.2024 20:12 2 мин. четене

Филипините погнаха Binance заради липса на лиценз

Филипинската комисия по ценните книжа и фондовите борси (SEC) предприе действия за ограничаване на местния достъп до Binance, борса за криптовалути, поради опасения за потенциални незаконни дейности. 

26.03.2024 20:00 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.