НАЧАЛО Регулации

Регистрация в НАП и такса за опериращите крипто услуги в България

13.08.2020 14:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Регистрация в НАП и такса за опериращите крипто услуги в България

Това включва оператори на борси и лица, предлагащи услуги за портфейли.

Тези, които управляват обмени за криптовалути или предлагат услуги за портфейли, ще трябва да се впишат в новия регистър на НАП.

Вчерашното заседание на Министерски съвет направи решението таксата за вписването да е 50 лв.

Целта на това въведение е да предостави повече яснота и прозрачност и да се предприемат мерки срещу финансирането на тероризъм и прането на пари, особено като се има предвид нарастващата популярност на дигиталните активи. Подобни мерки не са нещо ново или изненадващо, остава да видим дали те ще бъдат адекватно приложени.

Регулацията се наложи с приемането на Пета директива относно борбата с прането на пари през 2018, като в българската нормативна уредба тя намира място в ‘Закона за мерките срещу изпирането на пари’.

От economic.bg отбелязаха:

Определянето на такса от 50 лв. за вписване в новия регистър става с промяна на постановление за допълнение на Тарифа № 12 за таксите, които се събират в системата на Министерството на финансите по Закона за държавните такси. 

В самото решение на Министерски съвет се казва:

По този начин в кръга на задължените да прилагат предвидените в закона мерки бяха включени лицата, които по занятие предоставят услуги за обмяна между виртуални валути и признати валути без златно покритие и доставчиците на портфейли, които предлагат попечителски услуги.


Вписването ще се извършва при ред и условия, определени в наредба на министъра на финансите.


Със събраните средства ще се обезпечи финансово поддръжката на регистъра при минимални разходи за подлежащите на вписване лица.


Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Американски сенатори искат да забранят алгоритмичните стабилни монети

Сенаторите Синтия Лумис и Кирстен Джилибранд съвместно предложиха нов законопроект, насочен към регулиране на стабилните монети, което отразява нарастващата спешност в Конгреса да се обърне внимание на регулаторния надзор върху дигиталните валути.

18.04.2024 11:00 2 мин. четене

Ще забрани ли Виетнам криптовалутите?

Министерството на правосъдието на Виетнам подчерта, че липсва конкретна правна рамка за регулиране на криптовалутите и виртуалните активи в страната, въпреки че те не са забранени.

14.04.2024 19:00 1 мин. четене

Как липсата на глобални крипто регулации се отразява на пазарите

Пазарът на криптовалути, въпреки бързия си растеж и широкото приемане, работи в регулаторна среда, която в значителна степен не е пригодена за всички участници на пазара, за инвеститорите и за цялостната стабилност на крипто екосистемата.

11.04.2024 17:15 3 мин. четене

Как се отразяват европейски крипто закони върху пазарите

Регламентът на Европейския съюз за криптоактивите, приет през 2023 г., който трябва да влезе в сила до края на годината, все още не е довел до увеличаване на деноминираните в евро крипто транзакции, според регулатора на ценни книжа на блока.

11.04.2024 17:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.