Това включва оператори на борси и лица, предлагащи услуги за портфейли.
Тези, които управляват обмени за криптовалути или предлагат услуги за портфейли, ще трябва да се впишат в новия регистър на НАП.
Вчерашното заседание на Министерски съвет направи решението таксата за вписването да е 50 лв.
Целта на това въведение е да предостави повече яснота и прозрачност и да се предприемат мерки срещу финансирането на тероризъм и прането на пари, особено като се има предвид нарастващата популярност на дигиталните активи. Подобни мерки не са нещо ново или изненадващо, остава да видим дали те ще бъдат адекватно приложени.
Регулацията се наложи с приемането на Пета директива относно борбата с прането на пари през 2018, като в българската нормативна уредба тя намира място в ‘Закона за мерките срещу изпирането на пари’.
От economic.bg отбелязаха:
Определянето на такса от 50 лв. за вписване в новия регистър става с промяна на постановление за допълнение на Тарифа № 12 за таксите, които се събират в системата на Министерството на финансите по Закона за държавните такси.
В самото решение на Министерски съвет се казва:
По този начин в кръга на задължените да прилагат предвидените в закона мерки бяха включени лицата, които по занятие предоставят услуги за обмяна между виртуални валути и признати валути без златно покритие и доставчиците на портфейли, които предлагат попечителски услуги.
Вписването ще се извършва при ред и условия, определени в наредба на министъра на финансите.
Със събраните средства ще се обезпечи финансово поддръжката на регистъра при минимални разходи за подлежащите на вписване лица.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.